Moderní koberce jako dominanta v interiéru

Současné kvalitní i vizuálně působivé podlahy jsou příjemné na dotek i na pohled, ale stejně nezahřejí tak, jako kvalitní koberec. A koberce umí ještě něco navíc: zlepšují akustické podmínky v místnosti a zútulňují interiér. A ještě: dají se vyměnit mnohem snadněji než podlaha.

121318-1100x618.jpg Celá galerie 53 Zdroj: archiv redakce

Polyakrylové koberce a koberce z polyamidu, přírodní vlákna a střižní vlna, koberce typu shaggy,  smyčkové, střižené  a kombinované, nebo nastřelované, to vše jsou druhy moderních koberců, ze kterých lze vybírat. Například kombinace vlny a nylonu dodá koberci hebkost. Záleží také na tloušťce vlasu, jak bude ve výsledku koberec působit.

Smyčkové koberce jsou velmi pevné, nejsou příliš huňaté a péče o ně je poměrně snadná. Ovšem doslova neuvěřitelně měkoučké jsou koberce se stříhaným vlasem.  Jsou zároveň husté a pohodlné.

Koberce: inspirativní fotogalerie

Někteří výrobci koberců kombinují technologii smyčka i vlas a pak vzniká zajímavý plastický efekt nazývaný jako 3D koberce. Koberce nastřelované se vyrábějí buďto ručně nebo strojově. Jejich účelem je výroba koberců s vyšším vlasem, jejich hustota však není tak velká jako u koberců tkaných nebo vázaných. Takové koberce je vhodné zvolit do velmi namáhaných prostor, jelikož jsou velmi odolné.

Za nejkvalitnější jsou pochopitelně považovány ručně vázané koberce z vlny nebo bavlny. Čím více uzlíků mají na metr čtvereční, tím jsou kvalitnější.

Pokud má horní vrstva koberce výšku kolem pouhých 6 mm, nazývá se kobercem s krátkým vlasem. Při výšce vlasu kolem 10 mm se jedná o koberec se středně dlouhým vlasem a až v případě výšky vlasu nad 20 mm se jedná o koberec s vysokým vlasem. Koberce s velmi dlouhým vlasem, to je nad 40 mm dostali označení shaggy (chlupatý).

Jestli se rozhodnete pro opravdu kvalitní koberec, vždy to nemusí být poznat přímo na první pohled. Pak může přijít na řadu důkladné prostudování etikety, která by měla obsahovat všechny potřebné a podstatné údaje o kvalitě a životnosti koberce. K nutným a základním informacím patří to, zda je to koberec ručně tkaný nebo strojově vyráběný, pak také do jakého prostředí je vhodné jej použít.

Do ložnice je nejvhodnější pořídit si koberec s vysokým vlasem a měkkým došlapem, který je příjemný pro bosé nohy. Ložnice je místem, kde takovýto luxusní kousek nebude příliš namáhán a zároveň koberec tomuto místu dodá příznačnou útulnost a pomůže zlepšovat akustiku.

Při nákupu je dobré zjistit taktéž, jak je zpracován koberec z rubové strany a pokud máte v domě podlahové vytápění, můžete se u prodejce informovat, zda bude pro vás daný výrobek z tohoto hlediska vhodný.

Kusové koberce dodají vašemu bytu styl“ je název našeho dalšího článku zabývajícího se problematikou koberců.

Text: Zuzana Bohdalová
Foto: 1.bp.blogspot.com, supplierlist.com, globaltextiles.com, images-en.busytrade.com., img1.topfreebiz.com, image.made-in-china.com, images-en.busytrade.com, yonglicarpet.com, crazysales.co.nz, 2.bp.blogspot.com, 4 .bp.blogspot.com, homecz.com, bstylo.com, designsprout.com, 2 .bp.blogspot.com, st.houzz.com, 3 .bp.blogspot.com, c dn.freshome.com, fastcodesign.com, carpet-city.co.uk, trendszine.com, shinykiosk.com, 3blog.blogspot.com, idfdesign.com, tulsiramgayaprasad.blogspot.co.uk, archiexpo.com, trendir.com, beinteriordecorator.com, hotelspeconline.com, shairy.com, buubok.com, stardustmoderndesign.com, houzz.com, home-designing.com, scottsdale.floorcoveringsinternational.com, polopuentearanda.com, ispacedesign.com, trendir.com, unitedcarpetsandbeds.com, istarcarpets.en.ec21.com, augustaluxuryhomes.com, surefit-carpets.co.uk, sweetseptemberblog.blogspot.com, interiordesignsense.com, carpetright.co.uk, boltons.org, thinkstock.com

Interiérové dveře – inspirativní fotogalerie

5.2.2013 4:29

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist