Moderní interiéry využívají sílu přírody

Neustále měnící se interiérové trendy zakotvily tam, odkud vzešly – v přírodě a přirozenosti. Přírodní materiály a rostliny vytvářejí příjemné a zdravé prostředí bez zbytečných chemických výparů dříve tak rozšířených umělotin. Propojování kuchyně a obývacího pokoje se rozšiřuje o hernu, pracovnu či fitness a vrací bydlení do chýší a jeskyní, kde mnohočlenná rodina žila v jedné místnosti.

obyvaci-pokoj-s-rostlinami-1100x618.jpg Celá galerie 18 Zdroj: shutterstock.com

Otevřené prostory sbližují

V řadě domácností se činnosti jako práce, studium, výuka dětí nebo sportovní aktivity přesunuly do domovů a asi tam v jistém měřítku i zůstanou. Multifunkční prostory se tak stávají jedním z nejdůležitějších trendů, který se v letošním roce objevil.

„Otevřené prostory v bytech i domech už se nějakou dobu uplatňují, zejména propojení kuchyně a jídelny. Trendem jsou kuchyňské ostrůvky, které slouží nejen jako pracovní plocha při vaření, ale také jako místo pro stolování nebo pro práci během dne. Takové využití se hodí zejména do menších prostor, protože zde odpadá potřeba další místnosti,“ říká Barbora Burešová z designového studia Mooden.

Další variantou propojení místností jsou místa pro děti mimo dětský pokoj. Takové řešení se nabízí zejména v případě, kdy potřebujete dohlížet na děti, když vaříte nebo při práci. Posloužit k tomu může například roh obývacího pokoje nebo třeba prostor pod schody.

A v neposlední řadě je to také potřeba cvičení doma, které je stále populárnější. Zde se doporučuje volit minimalistické cvičební pomůcky, které jsou skladné a lze je tak používat kdekoliv v interiéru, kde je ke cvičení prostor.

Biofilní design = přírodní

Začleňování přírodních prvků do interiéru pozorujeme již několik let a jeho obliba stále stoupá. Začleňuje přírodní prvky, především pak materiály, světlo, ale také vegetaci do moderního prostředí.

„Přírodní prvky, které se zrcadlí nejen na použitých materiálech, množství rostlin, ale také dostatku denního světla v interiéru, má přímý dopad na naše celkové zdraví,“ říká Jakub Brandalík, ze společnosti Lightway, která se specializuje na světlovody.

Různé výzkumy také ukazují, že začlenění přímých nebo nepřímých přírodních prvků do interiéru má vliv na snižování stresu a vyrovnávání hladiny krevního tlaku i srdeční frekvence. Tento typ designu navíc zvyšuje produktivitu, kreativitu a míru spokojenosti.

Ty nejpříjemnější barvy

Každý rok instituce Pantone a Akzo Nobel vyhlašují barevné odstíny, které ovlivňují nadcházejících dvanáct měsíců. Pro letošní rok byly zvoleny klasická modrá a mátově šedá.

Obě dvě symbolizují harmonii, bezpečnost a stabilitu, zejména ve srovnání s některými odvážnými barvami v předchozích letech.

Kromě nich jsou v oblibě i další barevné vzorce, které zahrnují tóny země, jež souvisí s letošním trendem, který jde naproti přírodě. Mezi takové barvy patří především olivově zelená, okrově žlutá nebo pálená oranžová.

Oblé tvary jako v lese

Nikde v přírodě nepotkáte pravoúhlé tvary, takže i tento trend je návratem v čase. Do interiérů se vrací nábytek inspirovaný 60. a 70. lety, který přesto, že je cestou zpět, má nový moderní náboj.

Krásu formy zvýrazňují zakřivené čáry a křivky především čalouněného nábytku, jako jsou pohovky, lenošky a lavičky, které jsou navržené s vlnovkou a asymetrií. Zakřivené linie vítají k posezení a konverzaci a propojují tak rodinu.

Design napodobující vlnky, kruhy, křivky také zároveň vnáší do našeho každodenního života jemnost a klidnou energii, která dává smysl a po níž toužíme.

Zrcadla tvaru slunce

O oblých tvarech v interiérech a o tom, jak jsou právě teď módní, už víme. Kromě nábytku se oblé tvary ale prosazují také jinde v interiéru. Pozornost si zaslouží především zrcadla, která se postupně stávají stále zajímavější ve své kulaté verzi.

„Kulatá zrcadla jsou trendem v různých velikostech, které plní nejen estetickou, ale i funkční vlastnost. Stejně tak se liší způsob jejich přichycení, kdy se nabízí kromě klasického přivrtání do zdi nebo nalepení, také jejich zavěšení pomocí pásků nebo šňůry, které vnáší do interiéru další zajímavý prvek,“ říká Lucie Hronová, ze společnosti Amirro specializující se na výrobu zrcadel.

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist