Moderní interiér, díl třetí: pracovny a otevřený prostor

Obytný interiér je obrazem osobnosti svého uživatele a stejně tak odráží i proměny životního stylu. Otevřený prostor, výraznější společenský život v rámci rodiny, dynamický styl, nové způsoby práce, častý zjev domácích prací, intenzivní vyšší pracovní nasazení, zával informacemi zejména komerčního charakteru a s tím související nutnost efektivní relaxace, ergonomie atd., to vše jsou další znaky onoho moderního bydlení. V tomto dílu se budeme věnovat domácím pracovnám a trendu otevřeného prostoru.

124229-1100x618.jpg Celá galerie 5 Zdroj: archiv redakce

Domácí pracovny patří mezi ty části obytného interiéru, které jsou velmi často zřizovány s použitím stejného rozhodovacího procesu, jako ostatní vybavení bytu. Přitom se jedná o nábytek a zařizovací předměty pracovní, které patří do stejné kategorie, jako vybavení kanceláří a to bez ohledu na skutečnost, že ho umisťujeme např. do obývacího pokoje.

Výrobci reagují na nárůst zájmu o domácí pracovny a nabízejí kancelářské vybavení takového vzhledu, že jej není problém zapojit do celkového konceptu obytného interiéru, do části obývacího pokoje, přes den nevyužité ložnice atd. Takové „pracovní místa“ nabízená často jako celá sestava vč. pracovní židle bývá většinou v rámci ergonomických hledisek vyhovující, ale není to pravidlo či zákon, na který se může zákazník spolehnout. Stojí tedy za to připomenout některá základní, v důsledku zdravotní kritéria, která by mělo každé pracovní místo splňovat.

Velká fotogalerie moderních interiérů

Výška pracovní desky stolu se uvažuje (pro průměrně vzrostlého člověka – 183 cm) jako optimální cca 73 cm. Ideální je možnost polohování. Pracovní židle by měla být vysoká tak, aby vzpřímeně sedící člověk měl chodidla pohodlně celou plochou na podlaze a nohy přitom byly pokrčené cca v pravém úhlu (holeně ke stehnům). Je takřka nezbytné mít možnost nastavení výšky sedáku a sklonu opěráku. Dobré je mít možnost editovat i sklon sedáku, případně umístění područek. Stůl by měl stát bokem ke zdroji (přirozeného) světla tak, aby si sedící – píšící vlastním tělem – rukou nestínil, tzn. levák bude sedět k oknu a nebo bude mít lampu na pravé straně, pravák na levé.

 

Otevřený prostor

Dalším charakteristickým zjevem či trendem současné doby je řešení interiéru jako otevřeného prostoru. Jedná se v podstatě o propojení prostoru kuchyně, jídelny a obývacího pokoje, čímž vznikne jedna velká místnost dělená nikoliv příčkami, ale funkčním vymezením daným přítomností jednotlivých zařizovacích předmětů. Prostor bývalého obývacího pokoje je tak určen křesly, sedačkami, knihovnou a třeba systémem domácího kina, prostor jídelny jídelním stolem a stejně tak kuchyně nemající žádných vnitřních stěn je dána linkou, sporákem, lednicí atd. Velký otevřený prostor je otevřený ve smyslu komunikace, intenzivnějšího společenského života v rámci rodiny či pořádání oslav s příteli a jinými hosty, v takovém prostředí není problém účastnit se života a současně připravovat v kuchyni pokrmy, což byla dříve izolující činnost atd. Takové řešení si vyžádá v prvé řadě přítomnost silného odsavače mastných a jiných par, které by z otevřené kuchyně pronikaly do celého okolního interiéru a ulpívaly by v podobě pachů a lepkavých povrch např. na sedací soupravě.

Pracovna – inspirativní fotogalerie

Pokračování zítra

Jaroslav Zákolanský
foto firem Archiform 3D, Ikea, DIZ a archiv autora

22.1.2007 12:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist