Moderní houpací křesla nepřehlédnete

Známe ten příjemný pocit všichni již z raného dětství, houpání nám všem ještě jako miminkům přinášelo konejšivý pocit, rytmické pohyby nás uklidňovaly a uklidňují dodnes. A pokud jsme jen trochu více unavení a usedneme do houpacího křesla, za chvíli se ponoříme do říše snů.

121956-1100x618.jpg Celá galerie 17 Zdroj: archiv redakce

Všechny tyto vjemy a pocity mají své opodstatnění. Může za to náš vestibulární systém vnitřního ucha. To je totiž nejdůležitější smyslový orgán pro vnímání našeho tělesného pohybu. Proto houpání vyvolává u valné většiny lidí příjemné pocity. Jsou však mezi námi výjimky, kterým však houpání příliš dobře nedělá.

Křesla: inspirativní fotogalerie

Jak jsme již zmínili, rytmické pohyby nás uklidňují, pokud však nejsme ospalí, houpání v křesle nás pravděpodobně začne brzy nudit, a tak se pustíme do přemýšlení. Vědci zabývající se nejrůznějšími vlivy na mysl člověka se vydali cestou průzkumu houpavého pohybu a zjistili některé poměrně zajímavé skutečnosti. Zatímco houpání ze strany na stranu si naše tělo pamatuje ještě z matčina lůna a považuje jej tak za konejšivé, houpání ve směru předozadním je naopak stimulující pro náš mozek. Jen si vzpomeňte, co za rošťárny vás napadaly, když jste jako malí sedávali na houpacím koni. A houpací křesla jsou vlastně jen takovou dospěláckou obdobou houpacích koníků. Pohyb vpřed a vzad, ať již se uskutečňuje na houpačce nebo v křesle, navozuje aktivaci mozku a tělesných funkcí. Při houpání se pak následně více okysličuje mozek, což má za důsledek zvýšení tělesné teploty a navození libých pocitů.

Houpací křesla se pravděpodobné právě z tohoto důvodu budou vždy těšit velké oblibě, ať jsou v jakémkoli provedení. Při koupi houpacího křesla si ho ještě v prodejně dostatečně vyzkoušejte. Jeho bezpečnost ověříte tak, že prohlédnete, zda má dostatečně dlouhé zadní houpáky, jejich úlohou je zabránit pádu směrem vzad. Proti pádu vpřed by pak mělo mít houpací křeslo zajišťovací zarážku.

Materiály k výrobě současných houpacích křesel jsou více než různorodé. Najdete houpací křesla z hliníku, dřeva, kovu, polyuretanu, křesla ve stylu Ton, z bukového ohýbaného masivu, plastová, z přírodního nebo i umělého ratanu, z kůže nebo syntetické tkaniny, nebo s textilním potahem.

Dalším křeslem vhodným na lenošení a přímo vyzývajícím k odpočinku je křeslo zvané Chaise longue, kterému jsme také věnovali samostatný článek.

Text: Zuzana Bohdalová
Foto: furniture.trendzona.com, blog.kaluinteriors.com, cdn.furniturefashion.com, marvelbuilding.com, marvelbuilding.com, s2.thisnext.com, 2.bp.blogspot.com, freedownloadslink.com, blog.gessato.com, reedhansuld.com, furnitursite.com, decoratique.com, media.designerpages.com, yuyukangkang.com, c4dcafe.com, femaleways.com

7.2.2013 4:10

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist