Moderní bydlení a nebo bydlení klasické?

Když se mluví o moderním bydlení, pak si lidé většinou vybavují něco pro úzkou skupinu „těch druhých“ kterým je už tradiční či klasické bydlení z nějakého důvodu vzdálené. Jak vlastně dnes, ve 21 století vypadá běžný standard bydlení a jaký je dnes konfekční či běžný design nábytku? A bydlíte vy samy klasicky? Moderně a nebo úplně „obyčejně“? A co to znamená?

125833-1100x618.jpg Celá galerie 6 Zdroj: archiv redakce

Jako moderní bydlení se označuje většinou bydlení kontrastující svou vizáží a charakterem s bydlením klasickým. A jako klasické bydlení pak uvažujeme bydlení v mnohém připomínající typickou měšťanskou domácnost konce 19.století. Když se ale podíváme na nabídku prodejců nábytku, pak zjistíme, že ve většině případů se tento způsob bydlení postupně stává menšinovým a  převažuje to, čemu se většinou říká bydlení moderní.  Ona klasika se pak spíše označuje jako „stylové“ bydlení a jakým si „normálem“ či standardem se stává nábytek jednoduchý, bez zdobivých detailů, s převahou pravých úhlů a jednoduchého tvarosloví. Svým způsobem by se dalo říct, že moderní bydlení se stalo klasikou a klasika už je skutečnou starožitností a pokud někomu vyhovuje, pak si pořizuje jako bydlení „stylové“

Velká fotogalerie moderních interiérů

A co je „moderní“ ?

Moderní znamená „dnešní“ a design nábytku, nábytek samotný a potažmo pak celé bydlení, je ve znamení jednoduchosti, snadné obsluhy, minimální údržby, vysokého ergonomického standardu a střídmé elegance. Svým vzhledem pochopitelně připomíná to, co se zvykově označuje jako funkcionalizmus, purizmus či stokrát skloňovaný minimalizmus.

Zdraví, bio bydlení, bio nábytek…

Vzhledem k vysokému tempu doby a značné stresové zátěži, informačnímu smogu atd. je stále aktuálnější efektivní odpočinek. Návrháři tedy kladou velký důraz na zmíněný ergonomický standard a schopnost např. sedacího či lehacího nábytku poskytnout relaxaci a uvolnění. Jednou z vizí je pak cosi jako „bio nábytek“, který by neměl jen zdraví podporovat, ale také uživatele aktivně stimulovat nebo přímo léčit.

Red.
Foto Poliform, značkové kuchyně

30.9.2008 12:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist