Mobile Hut – plně soběstačný dům na kolech od českých architektů se dočkal mnoha vylepšení

Minimální rozměry a maximální komfort nabízí nová verze mobilního domku, který vymysleli, sestavili a otestovali chytré české hlavičky. Je vybaven plnohodnotnou kuchyní, sprchovým koutem, splachovacím záchodem a pohodlným dvoulůžkem. Můžete se s ním vydat kamkoliv – na letní dovolenou i na zimní pobyt na horách.

14_dsc_9683-1100x618.jpg Celá galerie 25 Zdroj: Jan Gabriel / Artikul architekti

V roce 2018 představili Jan Gabriel a Jakub Vlček z ateliéru Artikul architekti prototyp mobilního designového domku na kolech, se kterým sklidili velký úspěch. S podtextem „Kamkoli nezávisle“ nabídl plnohodnotný komfort pro život, a jak ukázala covidová doba, i pro práci. Neusnuli na vavřínech, dva roky ho pilně testovali, nacestovali tisíce kilometrů a sbírali zkušenosti lidí, kteří ho využívali. Vybaveni zkušenostmi vytvořili novou vylepšenou verzi.

Mobile Hut je nezávislý a energeticky soběstačný domek v hliníkovém provedení. I v druhé generaci byl schválen jako přípojné vozidlo, takže při návrhu se musela splnit přísná kritéria na váhu i rozměry. Legislativně se sice chová jako karavan, ale už od prvního pohledu by se nemohl lišit více. Mobile Hut má tvar klasického domečku, který respektuje archetyp českého domu se sedlovou střechou a zároveň je moderní, minimalistický a čistý.

„Na podobu Mobile Hut máme pozitivní ohlasy. Plechový dům je v kontrastu s přírodou, která se v něm ale zrcadlí. Materiál mění barvu podle slunce a stínu. Díky tomu zapadá do okolí,“ představuje druhou generaci Mobile Hut architekt Jan Gabriel.

Tři verze pro různé podmínky

Mobile Hut nabízí tři základní verze, které si je možné na míru přizpůsobit. Nejjednodušší verze Minimal je vlastně prázdný dům se všemi povrchy a podlahami, který si může zákazník zařídit například vlastním nábytkem.

Druhá verze On Grid je plně vybavena nábytkem a spotřebiči a je určena pro zasíťované pozemky, kde se dá domek připojit na elektřinu, vodu i jímku.

Nejvyšší a nejžádanější typ Off Grid je absolutně nezávislý, má ty nejvyšší technologie a stejně jako On Grid veškerý nábytek a spotřebiče na míru. Nad rámec verzí je možné vybrat si dodatečné vybavení tak, aby vyhovovalo každému majiteli.

Hlavně nezávisle

K naprosté svobodě a nezávislosti na cestách pomáhají fotovoltaické panely, díky kterým se dům schopný vyrobit si téměř veškerou energii. Pokud není dostatek slunce, jsou například v zimním období pro vytápění či ohřev vody připraveny plynové bomby. Vytápění řeší krbová kamna. Mobile Hut si také umí načerpat vodu z potoka nebo nasbírat srážkovou vodu, kterou vyčistí pomocí filtru.

„Našim cílem je, aby Mobile Hut nic nespotřebovával, ale ani nevypouštěl. Šetrnost k životnímu prostředí je pro nás klíčová a jsme rádi, že se nám do domu povedlo umístit pro Česko úplnou novinku – spalovací záchod. Místo odpadu zbyde čajový hrnek popela za týden,“ říká architekt Jakub Vlček.

Více světla, více přírody

I když na první pohled si všimnete, že nová verze má mnohem blýskavější obal, nejvíce změn se událo v jeho interiéru, asi nejdůležitější je vylepšená kuchyň i koupelna. Více pohodlí skýtají i nové schody, které nahradily původní žebřík vedoucí do spacího patra. Interiér je stále dřevěný, nově ale z běleného smrku. K celkovému zážitku přispívá i pevnější dubová podlaha, příjemné ambientní osvětlení a precizní čalounění.

„V novém Mobile Hut najdete větší okna pro více světla a ještě těsnější propojení s přírodou. Hliníková okna Schüco jsou výklopná ven, a tak nezaberou v interiéru ani kousek místa. Velkým výklopným střešním oknem nad horním dvojlůžkem můžete pozorovat hvězdy a zároveň rychle vyvětrat. Ve výbavě nechybí síť proti hmyzu nebo screenová zatemňovací roleta,“ popisuje architekt Jan Gabriel.

Do vodotěsného pláště z eloxovaného hliníku nešlo osadit nic jiného než hliníková okna a dveře, proto architekti od začátku vsadili na Schüco. „Měnili jsme dispozice kuchyně, což nám umožnilo zvětšit okno a protáhnout ho až k pracovní desce, a i ostatní skleněné tabule nad sezením v dolní části či v koupelně jsou větší,“ pokračuje architekt Jan Gabriel. Tepelně izolované hliníkové profily Schüco AWS 50 pro okna s pohledovou šířkou pouze 40 mm a Schüco ADS 50 pro dveře s dvojitým bezpečnostním sklem opět dodává společnost A.R. Okenní technika.

Co ukázalo testování?

Interiér Mobile Hut tvoří jeden kompaktní prostor otevřený do střechy. Oddělená je pouze koupelna s WC. Najdete zde plnohodnotnou kuchyň, jídelnu i koupelnu. Pod střechou se nachází hlavní spací část pro dvě osoby, ale v domku se pohodlně vyspí až čtyři dospělí. Čalouněné sezení v dolní části Mobile Hut slouží jako rafinovaný úložný prostor, místo k dennímu odpočinku a v noci po rozložení jako další dvě spací místa.

„Kolegu v Mobile Hut zastihl lockdown a ve čtyřech lidech zvládl v domku dva týdny pohodlně bydlet i pracovat jako v home office bez jakýchkoli omezení,“ potvrzuje všestrannost využití Mobile Hut architekt Jan Gabriel.

„Během víkendu jsme chatku využili pro romantický pobyt, ale i jako základnu pro výlety na kolech nebo domácí kancelář. V Mobile Hut máte vše, co potřebujete. Měkké spaní až pro čtyři lidi, plně vybavenou kuchyň a koupelnu, teplou vodu, topení a zásobní vodní nádrž, která vydrží pro dva lidi klidně i tři týdny. Překvapilo nás, kolik je v domku úložného prostoru. Rozhodně jsme neměli problém vejít se do interiéru i s naším sportovním vybavením,“ říká Michal, jeden z návštěvníků, kteří Mobile Hut testovali.

Informace o projektu

  • Název: Mobile Hut
  • Architektonický návrh: Ing. arch. Jan Gabriel a Ing. arch. Jakub Vlček, ARTIKUL architekti s.r.o.
  • Obytná plocha: 17 m2 + terasa 4 m2
  • Rozměry: 2,5 x 6,9 x 3,9 m
  • Váha: 2,6 tuny
  • Realizace: 2020

Použité systémy Schüco v projektu:

  • Okna: Výklopné křídlo Schüco AWS 50
  • Dveře: Dvoukřídlé dveře Schüco ADS 50
13.8.2021 10:30 | autor: Z dostupných zdrojů vytvořila redakce

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist