MMR podpoří nájemní byty

Nabídka nájemních bytů je ve většině měst a obcí v Česku zatím stále nedostatečná. Proto nyní připravuje Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR), konkrétněji Státní fond rozvoje bydlení, nový program, který by měl podpořit výstavbu nájemních bytů dostupných pro všechny příjmové skupiny obyvatel. Program, který by měl být spuštěn v nejbližších týdnech, má za cíl především poskytovat záruky za splácení úvěrů na výstavbu nájemních bytů.

127400-1100x618.jpg Celá galerie 2 Zdroj: archiv redakce

Nájemní byty se zárukou

Díky novému programu MMR by měla být nyní všem investorům otevřena možnost poskytnutí záruky Státního fondu rozvoje bydlení (SFRB) na splácení investičních úvěrů na výstavbu nájemních bytů se splatností až 40 let. Záruku na nájemní byty mohou využít města, obce, bytová družstva, soukromé firmy i fyzické osoby. Nařízení, kterým vláda na konci minulého roku stanovila podmínky pro tuto formu podpory, tak plně odpovídá i požadavkům právních pravidel Evropské Unie.

Nájemní byty. Proč zrovna záruka?

„Garance za úvěry jsou oproti přímým dotacím výrazně lepším nástrojem stimulace bytové výstavby především proto, že jejich působením nedochází k pokřivení přirozeného tržního prostředí,“ zhodnotil program záruk ředitel SFRB Jan Wagner.

Do jaké výše úvěru platí záruka?

Fond může zajistit investorům ručení až do výše 70 % nesplacené jistiny bankovního úvěru. Zajišťovaná část jistiny přitom nesmí přesáhnout 1,5 milionu korun na jeden pořizovaný byt a 1,8 milionu korun v případě, že je žadatelem obec a součástí této výstavby je i část technické infrastruktury v obci. V roce 2010 se počítá s poskytnutím ručení za jistiny úvěrů až do objemu jedné miliardy korun právě na nájemní byty a podpor jejich výstavby.

Velká inspirativní fotogalerie ložnic

Nájemní byty podle některých nejsou lukrativní

V současnosti je cenově snadno dostupných nájemních bytů nedostatek. Někteří zástupci z realitní oblasti jsou ale přesto k možnostem nastartovat výstavbu nájemního bydlení skeptičtí. Hlavní překážkou je pro většinu investorů údajně příliš dlouhá návratnost investice. Pokud jde o nájemní byty, jedná se totiž o návratnost řádově 15 až 20 let.

„Nemyslím si, že by nájemní bydlení mohlo být někdy pro jakéhokoli developera nějakým významným segmentem podnikání ve stavebnictví. Vždy to bude v nějaké míře maximálně doplněk činnosti,“ řekl ČTK již dříve například realitní odborník Arnošt Heyduk ze společnosti Rooney & Bennett.

Další informace ve článku Jak najít nájemníka?

Lucie Lukačíková
foto archiv autora

2.2.2010 12:02

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist