Místo pro postel – víte, kam s ní?

Umístění postele v ložnici ovlivňuje velikost a dispozice pokoje. Nepovede-li se najít pro postel správné místo, může to negativně ovlivnit váš spánek. Dbát se musí i na to, aby postel nepřekážela, dalo se kolem ní procházet a v ideálním měli přímý vstup na lůžko všichni její obyvatelé.

134482-1100x618.jpg Celá galerie 21 Zdroj: archiv redakce

Máte-li možnost, zvolte si jako ložnici pokoj orientovaný na sever, případně na východ. Pro spánek jsou vhodné nižší teploty kolem 18°C a takto umístěné místnosti se tolik nepřehřívají. Výhled na sever také znamená také méně denního světla, což nijak nevadí. Důležité je pravidelné větrání, ideálně ráno a pak zase večer, před spaním. Patří to k základní hygieně, zvlášť pokud nemůžete spát při otevřeném okně. Zadýchaná a špatně větraná místnost zase negativně ovlivní váš spánek.

Máme vybraný pokoj, teď k jeho vybavení. Hlavní je postel, přečtěte si, jak ji vybírat. Ložnice obvykle slouží i jako šatna, velkou její část tudíž zabírají skříně. K posteli patří odkládací stolky, abyste si měli kam položit rozečtenou knížku, případně sklenici vody. Důležité je i osvětlení, kromě centrálního je vhodné umístit ještě lampičky tak, aby měl každý ze spáčů jedno po ruce. Můžete je dát na stěnu, nebo na noční stolky.

Kam položit postel?

Můžete ji postavit do prostoru, dá se ale předpokládat, že se v ní nebudete cítit příliš dobře. Lidé ji povědomě umisťují ke zdi tak, aby nohy směřovaly ke dveřím. Je to dáno pocitem bezpečí, když nebezpečí přijde dveřmi, uvidíme ho a můžeme rychle reagovat.

Lůžko by nemělo být situováno pod okno, vzduch proudící škvírami tvoří průvan, který není pro náš organismus příjemný, je pravděpodobné, že byste trpěli častými problémy s dutinami. Hlava by také neměla směřovat směrem k topení: mít při spánku nahřívanou hlavu a studené nohy příliš neprospívá. Spíš by tomu mělo být naopak.

Kolem postele by měla být volná plocha nejméně 600 mm, abyste měli při úklidu a výměně ložního prádla dostatečně velký manipulační prostor.

Jak vyzdobit ložnici

Měla by být místem relaxace a odpočinku. Trávíme v ní zhruba třetinu života, a proto bychom její zařízení neměli odbývat s tím, že tam stejně jen spíme, tak proč se se zařizováním namáhat?  Prostředí této místnosti má rozhodující vliv nejen na načerpání síly a celkovou regeneraci, ale významně ovlivňuje i partnerské vztahy. Nejde o žádnou magii, ale o to, že pokud je ložnice zařízená útulně a bezpečně, dává nám pocit klidu.

Při výběru barev bychom měli klást důraz na přírodní nebo chladné světlé barvy. Zakázané jsou dynamické a zářivé barvy jako červená či jasně žlutá, které by vás rozrušovaly a bránily v usínání, naopak vhodné jsou bílá, smetanová, krémová. Místnost oživí pastelové tóny světle fialkové nebo bledě modré například na povlečení. Pokud má ložnice sloužit pouze ke spaní, platí, aby barvy a materiály povlečení vzbuzovaly pocit klidu, pohodlí a měkkosti. Při výběru povlečení, ale i matrace dáme přednost přírodním materiálům –  bavlně, lnu, bambusovému vláknu a podobně.

Do ložnice nepatří

Rozhodně bychom si do ní neměli pouštět žádnou elektroniku – ani počítač, ani televizi, ani telefon. Jejich světlo je obohaceno o modrou, která, jak je dokázáno, nabourává biologické hodiny – způsobuje pozdější usínání a narušuje i samotný spánek, což má za následek únavu a podrážděnost.

Ani tikající hodiny nejsou pravé ořechové – i když je tikot tichý v setmělé, absolutně klidné místnosti může způsobit pěkný rámus.

V ložnici by nemělo být zrcadlo, pokud tam je, nemělo by být přímo naproti posteli. Člověk sedící či ležící v posteli by se v něm z postele neměl vidět.

Podle  feng-shui tam nepatří ani květiny. Bylinkáři zase doporučují rostliny, které čistí vzduch, například eukalyptus.

Nejdůležitější ale je, abyste se v ložnici cítili příjemně a pohodlně, byli obklopeni přívětivými věcmi, které vás uklidní a při usínání na rtech vyčarují úsměv.

Text: Jana Truksová
Foto: mydecorative.com furniplanet.com  timticks.com fads.co.uk rejigdesign.com interiordir.com in6.com catlamb.com  iseecubed.com home-designing.com  fototelegraf.ru, úvodní foto: Hany Nábytek

25.8.2015 1:20

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist