Místo obrazů mají výhled na Pražský hrad a nad postelí onyx

Onyx patří mezi vzácné polodrahokamy a rozhodně nebývá v současných bytech běžnou dekorací. Ale když majitelé bytu zatouží po něčem mimořádném, může být právě onyx tou správnou volbou. A čím je tento byt ještě unikátní? To se dočtete v tomto článku.

1ompne0fr1554034406-1440x960-1100x618.jpg Celá galerie 18 Zdroj: David Maštálka

Tuctovost do jejich slovníku nepatří

Už na první pohled je patrné, že architekti Lenka Křemenová, David Maštálka a Tereza Schneiderová ze studia a1 architects společně s Vojtěchem Vecánem z Landscape4you dali do úpravy pražského bytu spoustu své kreativity a fantazie. Důkazem je především onyx v ložnici. Nebo snad je to Měsíc?

Ale vezměme to popořádku. Úkolem architektů bylo zrekonstruovat byt s velmi atraktivním výhledem. Jeho majitelé se nedívají na nic menšího a bezvýznamnějšího než je přímo Pražský hrad.

Všechno bylo nutné vzájemně sladit

Součástí projektu bylo navázat na již rozpracovaný koncept půdorysu, který se architekti snažili citlivými vstupy celkově sladit a sjednotit, tak aby celý byt vytvářel jeden harmonický celek.

Samozřejmě se to neobešli bez neustálých diskusí jak s majiteli, tak i s budoucími dodavateli. Bylo nutné se shodnout na tom, jaké budou použity materiály, ať již se jednalo o prkenné podlahy či originální obklady nebo jednotlivé kusy nábytku. To vše se rozhodně vyplatilo, protože výsledkem je skutečně velmi působivý interiér.

Detaily jako ozvláštňující prvky

Díky výborné spolupráci mezi všemi zúčastněnými sice vznikl dokonale harmonický celek, ale architektům to nestačilo. A tak při finálním „dolaďování“ vsadili na zdánlivé drobnosti. Vybrané detaily byly navrženy a realizovány ve spolupráci s českými designéry. Mosazná kování dveří a nábytku nebo sofa na míru jsou z dílny Kláry Šumové, svítidla a skleněné prvky ze studia Dechem, Michaely Tomiškové a grafické motivy na nábytku pocházejí z pera ilustrátora Michala Bačáka.

„Věříme, že každý dům či byt může nabízet unikátní detaily a výjimečná malá místa jako například niky pro květiny, lavici v okně s krásným výhledem, tajnou skrýš apod. To vše pro vychutnání si prchavého okamžiku rozličných ročních období, letního vánku, nebo naopak pohledu na lehce padající sněhové vločky. Takové detaily by měly být vždy ušity na míru danému místu a jeho obyvatelům,“ prozrazují architekti.

Romantika na druhou

„V projektu jsme se rozhodli vedle krásného výhledu na pražský Hrad, umocnit jako hlavní motiv vášeň majitelů pro onyx, který je zároveň vzpomínkou na cesty po Itálii. Bylo výzvou pracovat s konkrétním kamenem, který jsme zpracovali v podobě motivu Měsíce nad postel v hlavní ložnici. Západní večerní slunko probleskující vrstvou průsvitného zelenožlutého kamene tak každý večer připomíná, že brzy vyjde právě Měsíc,“ uvádějí architekti.

Motiv Měsíce je zde vnímán jako prvek navozující velmi klidnou a harmonickou atmosféru soukromé části bytu. Zatímco panoramatický výhled z okna v obýváku se stává coby součást dne kontrastním prvkem vůči noci a Měsíci.

 

17.10.2019 10:30 | autor: Ivana Kukalová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist