Na místě úzké garáže vznikl útulný rodinný dům

Postavit zajímavý a útulný dům, lze prakticky kdekoliv. To dokazuje i návštěva londýnského domku, kterému stačila parcela místy úzká jen 3,35 metru.

profimedia-0495222407-1100x618.jpg Celá galerie 12 Zdroj: Profimedia.cz

Bydlení v Londýně patří k nejdražším, a tak lidé využívají i velmi neobvyklá místa a přetvářejí je na své domovy. To klade nároky na kreativitu architektů, kteří si často s bizarními zadáními musí poradit. Skvělou ukázkou může být práce architektonického studia Selencky Parsons, kteří v londýnské čtvrti New Cross dokázali realizovat dům na místě staré garáže o šířce pouhých 3,35 metru. Dům nazvali jednoduše – The Coach House.

Zdání klame

Při pohledu z ulice štíhlá třípodlažní budova se za sousedním domem rozšiřuje za roh do písmene L a nabízí i vstup do malé zahrady.

Novostavbu se díky citlivě zvolené fasádě povedlo začlenit do původní zástavby typické pro londýnskou architekturu, tzv. terrace house. Vodorovné betonové pásy oddělující na vnější fasádě jednotlivá podlaží slouží také jako stříška nad vchodovými dveřmi a zprostředkovávají vizuální spojení se sousedními budovami. Vnější vzhled domu dotvářejí vysoká bezrámová okna směřující na ulici i do zahrady.

Interiér pracuje se světlem

Vstupní chodba prochází technickou místností a spíží umístěných po stranách. Tepnou domu je pak schodiště osvětlené přirozeným světlem shora, které v úzkém prostoru vytváří jakousi „světelnou komoru“ a pomáhá rozbít dojem z těsných prostor.

Z haly se dále vstupuje do kuchyně a jídelny. Obývací pokoj s krbem je uložen níže pod úroveň jídelny, což pomáhá vymezit jednotlivé funkční zóny společného prostoru. Posuvnými dveřmi prakticky přes celou šíři jídelny a obývacího pokoje lze vstoupit na terasu s posezením a dále do malé zahrady.

Ložnice zaujímají první a druhé patro úzkého domku, sedí na obou stranách schodiště a využívají výhledy na ulici nebo do zahrady za sebou.

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist