Místa není nikdy dost aneb Úložné prostory jinak

V malém bytě jsou úložné prostory nezbytnou nutností, problém s uložením mnoha věcí ale vzniká i v bytě nebo větším domě. Čím více místa totiž máme, tím více věcí schraňujeme. Mnohé z nich jsou naprosté zbytečnosti, jiné používáme jen občas – například některé oblečení a obuv i sportovní potřeby podle sezony, vánoční nebo velikonoční dekorace jen jednou za rok…

athome2010_31_67_hr-1100x618.jpg Celá galerie 20 Zdroj: Molteni

Komora, sklep nebo vestavěné skříně nejsou součástí každého bytu a v takovém případě se využívají i jiná místa. Velmi často to jsou nástavce na skříních nebo úložné boxy pod postel, využít se ale může třeba i prostor pod stropem nebo schodištěm. Zajímavým řešením je i umístění místa na spaní pod strop a vytvoření velkého úložného prostoru pod ním.

Dispoziční řešení, skříňky a police…

Pokud chceme maximálně využít prostor v garsonce nebo menším bytě, je nutné skutečně pečlivě zvážit, jaký typ úložného prostoru zvolit. V malém bytě prostě většinou dost dobře není možné „někam“ postavit velkou skříň… Nabízí se i jiná řešení – třeba místo pod stropem nebo pod postelí.

V případě, že se rozhodneme využít místo ve větší výšce, je nutné dodržet několik základních pravidel. Velmi důležité je, aby do prostoru, v kterém se pohybujeme, nic nezasahovalo. Skříňky i police by měly působit lehce a měly by mít hloubku maximálně 40 centimetrů. Skříňky je možné vizuálně odlehčit i volbou barev a jejich tónů. Neutrální barvy a světlejší tóny v horních částech bytu snižují pocit, že nad námi je nějaká veliká hmota.

Skříňky a police umístěné vysoko, je také nutné důkladně upevnit.

Co dát nahoru

Ve výšce by samozřejmě mělo být to, co běžně nepotřebujeme a nepoužíváme, ale neměly by to být věci příliš velké a těžké. Z polic nebo skříňových nástavců s hloubkou 50 centimetrů a více se takové věci špatně vyndávají, a tak bychom zde měli umístit například náhradní povlečení nebo deky, případně třeba i peřiny a polštáře, které jsou sice objemnější, ale lehké. Do horních skříněk můžete také dát i vánoční a velikonoční dekorace a další věci, které se používají skutečně jen několikrát za rok. Mohou to být třeba sezonní sportovní potřeby, stan, spací pytle…

Zajímavou dekorací v obytném prostoru mohou být knihy a květiny, umístěné na policích. Ozdobné květináče s rostlinami velmi dobře vypadají, když se zavěsí na spodní stranu polic.

V kuchyni pak velmi dobře vypadá v prostoru zavěšené kuchyňské náčiní a nádobí. Je to navíc i praktické.

Prostor pod postelí

V malých bytech se velmi často pod strop umísťuje místo na spaní. Ušetříme tak mnoho prostoru, nevýhodou je ale samozřejmě poněkud komplikovanější přístup a především v zimě vyšší teplota.

Zajímavé je ale využití místa pod tímto patrem, kde může vzniknout pracovní kout, ale také velký úložný prostor, do kterého se vejdou i objemnější věci. Pokud takové místo plánujete už při stavbě spacího patra, podívejte se do nábytkových prodejen, vyberte si předem skříně a skříňky a jim pak přizpůsobte výšku patra. Ušetříte tak poměrně finance.

Prostor pod lůžkem můžete využít i v případě, kdy ho máte umístěné standardně. Pokud si pořizujete novou postel a víte, že budete potřebovat úložné prostory, můžete koupit vyšší postel, která má ve spodní části různé skříňky a zásuvky. Pod klasickou postel na nohách pak můžete dát plastové úložné boxy, do kterých můžete uskladnit různé sezonní oblečení, cédéčka a mnoho dalších věcí, které často nepoužíváte.

Možností, kam a jak umístit v bytě úložné prostory, je poměrně hodně, ale vždy záleží především na dispozici bytu.

11.3.2022 5:30 | autor: Zdeněk Urban

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist