Na Ministerstvu financí rekonstruují konferenční sál. Luxusním onyxem nešetří

V souvislosti s blížícím se předsednictvím Evropské unii se na Ministerstvu financí rozhodli rekonstruovat nevyhovující konferenční sál. Jeho nová podoba se ponese ve stylu art deco a bude plná luxusních materiálů a moderních technologií.

mf_sal1-1100x618.jpg Celá galerie 13 Zdroj: studio Tempus Design

Veřejnou zakázku na rekonstrukci získalo pražské architektonické studio Tempus Design, které je autorem vítězného návrhu.

Současná podoba konferenčního sálu je zastaralá zejména z technologického hlediska, ať už se jedná o chybějící technologie chlazení a topení, či o již dnes běžně využívanou multimediální techniku včetně ozvučení prostor. Proto nesplňuje požadavky na obecný standard pro pořádání důležitých konferencí plánovaných s blížícím se předsednictvím Evropské unii.

Neviditelná technika

Zadáním bylo vytvořit reprezentativní konferenční místnost pro moderní dobu. Z toho důvodu se architekti z Tempus Design rozhodli moderní přístupy 21. století zkombinovat se stylem art deco ze začátku 20. století. Tento rébus vyřešili využitím přírodních materiálů a tradičních designových prvků a „neviditelným“ zaintegrováním veškerých použitých technologií.

„Topení i klimatizaci jsme umístili do krytů radiátorů, do ostění oken jsou zabudované dálkově ovládané žaluzie. Plátno zajíždí do římsy ve stropě a v kazetě stropu je integrovaný i projektor,“ popisuje Šárka Konášová, architektka ze studia Tempus Design.

Zajímavě je vyřešeno ozvučení. Speciální reproduktory jsou také skryté v kazetách stropu. Ani ty tedy nenarušují design místnosti, která je navíc ze stropu rovnoměrně ozvučena. Celý chytrý systém lze ovládat pomocí aplikace v tabletu nebo mobilu. To zahrnuje veškeré osvětlení, žaluzie, teplotu, audio, video i mix zvuku.

Moderní technologie doplní tradiční materiály

Opálová světla jsou původní, ale stejně jako okna je čeká repase a také výměna žárovek za úsporné a chytré LED filamenty. Pod parapetními deskami jsou LED pásky, které osvětlují a zvýrazňují kryty radiátorů provedené v tradičním art deco designu.

Dominantou bezesporu budou podsvícené onyxové panely ovládané přes řídicí panel a aplikaci v mobilu. Zátěžový šedý koberec nahradí historizující intarzované parkety skládané z několika barevně odlišných druhů dřeva. Stoly a židle sjednocuje mosazná povrchová úprava nohou. Zatímco desky stolů budou zhotovené z ryze moderního materiálu Technistone, získají židle potah z tradičního sametu.

„Úkolem nás, architektů, je vytvářet krásné nové prostory, ale také zachraňovat historické budovy pro další generace. To ovšem neznamená, že bychom je měli zakonzervovat jako nějaké fosilie. Je třeba v nich žít, pracovat a předat je dál ve skvělém stavu,“ uzavírá myšlenku celého projektu Šárka Konášová.

Navrhovaný projekt počítá s rekonstrukcí technologického zázemí pro IT i pro celou budovu Ministerstva financí a termín dokončení celé rekonstrukce je plánován do 30. dubna 2022.

15.9.2021 11:05 | autor: Z dostupných zdrojů vytvořila redakce

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist