Minimalistický obývák s obří knihovnou

Mohlo by se zdát, že knihy jsou na ústupu – nahrazují je ebooky, které tak akorát zabírají místo na paměťovém disku, ale potkat papírovou knížku je stále větší vzácnost. Ale i dnes jsou lidé, kteří dávají přednost tradici a v hromadění krásných voňavých titulů si libují. Jenže před opravdovým sběratelem se dřív nebo později otevře otázka: Kam s nimi?

417236100081002_32-1100x618.jpg Celá galerie 16 Zdroj: Česká televize

Mladí manželé Petra a Jirka se obrátili na pořad České televize Bydlet jako…, aby jim pomohli s novým obývacím pokojem. I když jeho současná podoba není žádný průšvih, má jeden zásadní nedostatek – nedokáže pojmout všechny knihy, které vášniví čtenáři nastřádali, a ty se jim už hromadí podél zdí. Na proměnu vyčlenili 150 tisíc. Bude to stačit?

Křesílka po dědovi musí zůstat

Zařizování obývacího pokoje se ujal bytový designér a scénograf Roman Otýpka. Má rád účelné věci, a proto ho zadání oslovilo.

Blízký je mu minimalismus stejně jako majitelům bytu, kteří si v účelném a jednoduchém stylu zařídili již část bytu. Proto chtějí v nastoleném směru pokračovat i v obývacím pokoji, který navazuje na kuchyň a musí kromě stovek titulů pojmout i jídelní kout a pohodlnou sedací soupravu. Jediné, co ze stávajícího zařízení mělo zůstat, byla černá kožená křesílka ze 60. let po dědečkovi.

Na míru je vždy lepší

Designér se rozhodl nechat hlavní části realizace vyrobit na míru.

Přes celou nejširší stěnu obývacího pokoje nechal vyrobit jednoduchou knihovnu z bílého lamina. Materiál byl zvolen s ohledem na cenu, ale i tak vzhledem k velikosti vyšla její výroba na 70 tisíc. Na druhou stranu je celý prostor využit do posledního milimetru a přesně dle potřeb rodiny. Krom polic na knihy pojme i televizi, hi-fi soupravu a několik polic zůstalo skrytých za dvířky na věci, které není nutné vystavovat. Místa je tolik, že nákupy papírového zlata není potřeba do budoucna nijak omezovat.

Na míru vznikla i prostorná a pohodlná sedací souprava. Čalounění v černé barvě koresponduje s černobílým laděním celého prostoru, jen desky stolů jsou z bambusu stejně jako pracovní kuchyňská deska.

Razítka na stropě? Proč ne!

Zajímavým detailem jsou drobná čtvercová razítka na stropě – zábavně rozbíjejí jednolitou bílou plochu a i přes svou jednoduchou se staly další dominantou obýváku.

Vznikla proměna, která je stylově čistá, praktická a splnila vše, co rodina potřebuje, což bylo hlavním smyslem celé realizace.

Premiéru pořadu Bydlet jako… vysílá ČT1 každý pátek od 18:30.

13.11.2017 10:30 | autor: Z dostupných zdrojů vytvořila redakce

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist