Minimalismus v interiéru – méně je někdy více

Minimalismus je oblíbeným uměleckým směrem, který už téměř šedesát let využívají nejen umělci, ale také architekti a interiérový designéři. Jeho hlavním lákadlem pro využití v interiéru je bezpochyby jeho prostota, střídmost materiálů, čistota linií a vzdušnost, které do prostoru vnáší.

115871-1100x618.jpg Celá galerie 19 Zdroj: archiv redakce

Důvodů, proč si lidé tento moderní styl oblíbili, je hned několik. V praktickém životě minimalismus ocení ti z vás, kteří nemají rádi místnosti přecpané dekoracemi, nekonečné utírání usazeného prachu ve špatně dostupných místech a neustálé uhýbání se věcem a nábytku v bytech s menší rozlohou.

Jak začít?
Interiér vybavený v duchu minimalismu se obejde bez nadbytečných dekoračních „nezbytností,“ jako jsou například různé knihovničky, poličky či křesílka. Minimalismus v interiéru se ale ovšem zbavuje také všech záclon, ubrusů a koberečků. Místo nich soustředí svou pozornost především na použití opravdu kvalitních materiálů včetně prvotřídních podlahových krytin i nábytkových kousků. Vše, co je v minimalistickém interiéru užito, by mělo být tedy funkční i vysoce stylové.

Velká fotogalerie moderních interiérů

Minimalismus v interiéru
Tento styl se rozhodně nehodí pro každého a ani do všech interiérů. Přesto jej mohou aspoň částečně uplatnit i fanoušci odlišných stylů. Minimalismus se totiž hodí všude tam, kde je hlavní důraz kladen na účelné zařízení, jednoduché vybavení a čistotu. Typickým příkladem je kuchyň. Základem minimalismu v kuchyni je zakomponování všech elektrospotřebičů včetně mikrovlnné trouby či myčky, pracovní desky i dřezu do jediného společného kusu nábytku. A vytvoření multifunkčního vybavení, kdy můžete kuchyňský kout využít stejně dobře k vaření jako k podávání večeře.

Minimalistický obývací pokoj
A jak tedy navrhnout místnost, ve které obvykle minimalismus nedominuje? Opět je třeba řídit se stejným principem – minimum nábytku a doplňků a naopak maximum volného prostoru. Základem v minimalisticky zařízeném obývacím pokoji by měla být jednoduchá pohovka, případně jedno nebo dvě křesla a konferenční stolek. Stolek by měl být především funkční a nepříliš velký. Veškerý nábytek by měl být bez ozdob. Pravidlem je také užití jen minima tohoto nezbytné, maximálně dvou nebo tří barev a tvarově co nejjednoduššího nábytku. Květinové vzory, proužky, ornamenty na tapetách nebo oblíbené suvenýry z dovolených sem rozhodně nepatří.

Základní atributy minimalistického interiéru
– jednoduchost a čistota – vyhýbejte se nadbytečným ozdobám a doplňkům
– prosté linie nábytku – ideální jsou geometrické tvary
– skutečně kvalitní materiály – hodí se dřevo, sklo, kov i kůže

Minimalismus se v posledních desetiletích proměnil, už není tak přísně strohý a nekompromisní. Do minimalistického interiéru dnes určitě patří také barvy, živé květiny i jedinečné umělecké solitéry. Přesto se minimalismus stále řídí heslem, že méně bývá někdy i více, a proto dává před kvantitou přednost kvalitě.

Klára Beščecová
Foto: Homedit.com, Youharez.com, Awesomehomedesign.blogspot.com, Interiorarcade.com, Homeinspiring.com, Indypad.com, Autocarbest.com, Genuinestyle.net, blog.jimcomptonhall.com, homecreat.com, wallpaperax.com, digsdigs.com, atomicbooks.blogspot.co.uk, dkorinteriors.com, letscolour.com, sniqi.com 

19.8.2013 1:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist