Minimalismus: Jen tolik věcí, kolik požíváte

Zvykli jsme si zaplňovat obydlí spoustou věcí, které ani nepotřebujeme. Vlastníme je proto, že se nám líbí, máme k nim nostalgický vztah nebo je nám je líto je vyhodit. Minimalismus jde opačným směrem – jeho filozofií je zařídit se jen tím, co skutečně potřebujeme a používáme. Je to osvobozující.

17_gervasoni-showroom-milan_6-1100x618.jpg Celá galerie 23 Zdroj: Gervasoni

Asi nikdo se necítí dobře v interiéru přeplněném věcmi. Snad proto jsme se inspirovali daleko na východě tamními jednoduchými účelnými domy a vznikl minimalismus. Není pravdou, že jednoduše a spoře zařízený interiér musí být neútulný. Naopak, působí jako symbol vytříbenějšího stylu bydlení. Nepřeplněné místnosti provzdušní domov a pozitivně působí na tělo i ducha.

Důraz na detaily

Tajemství fascinace západního světa východním interiérovým designem nemusíte hledat dlouho. Minimalismus je charakteristický svým klidem, mírem, prostorem a důrazem na detaily. Jednoduchost je v japonských interiérech naprosto klíčovým pojmem a v minimalismu je tato země skutečně napřed.

Japonský styl klade důraz na nezbytné a odstraňuje vše nadbytečné. Z prostorů vyzařuje klid a pozornost je směřována pouze k několika málo přítomným předmětům, jejichž úkolem je vyjádřit myšlenku.

Klid a mír

Minimalismus jako symbol moderního interiéru pracuje s harmonií, ale nebrání s kontrastům. Světlo, spousta místa, neutrální barvy a kombinace stylů – to vše jsou prvky, které udávají minimalistickému vzhledu jeho tón.

V minimalistickém interiéru mají přednost přírodní materiály jako mramor, len, dřevo nebo i ocel a sklo. Ty z minimalismu činí filozofii čistého designu. Kombinací těchto materiálů dosáhnete vzdušného prostoru a vytvoříte ve svém domově přirozenou harmonii, která v žádném případě není chladná, ale naopak vlídná.

Barevnost jako z černobílé fotografie

Bílá, v malé míře černá, odstíny šedi, antracit a přirozeného dřeva tvoří základní paletu barev minimalistického interiéru. Pro tento typ dekoru může být dokonalým plátnem i podlaha – tyto barvy nejsou určené pouze pro stěny.

Minimalismus se nebrání se zářivým barvám, ale jen v malé míře, jako dynamický prvek, zářivá kaňka v sešitě pedanta. Barevné doplňky a jemné pastelové barvy mu propůjčují hravost a výsledný vzhled interiéru vám dodá více svobody, klidu a prostoru pro kreativitu.

Pokud vás minimalismus oslovuje, ale bojíte se přílišného chladu, zateplete jej dřevěnou podlahou. Ta dokáže zabydlet každý pokoj, byť by jeho jediným zařízením byla židle.

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist