Milujete saunu? Obohaťte o ni svůj domov

Rádi si odpočinete po celodenní honičce v sauně? Musíte ale daleko dojíždět a vadí vám, že nemáte soukromí? Pak vám nezbývá nic jiného, než si zařídit saunu doma.

133226-1100x618.jpg Celá galerie 11 Zdroj: archiv redakce

Skandinávská záliba je velmi oblíbená i u nás, ale není nad to mít soukromou saunu, kde si můžete odpočinou, prohřát bolavé údy a zlepšit stav pokožky. Původní finské sauny dosahují teploty až 200 stupňů, domácí sauny ale takové teploty nedosahují. Většina domácích saun má topný prvek, který ohřívá vzduch v sauně postupně.

Tradiční sauny jsou vyrobeny ze smrkového nebo borového dřeva. V současné době se používají i jiné materiály, včetně některých porézních dřevin. Nic však necharakterizuje saunu tak, jako borovice a to pro svou typickou vůni. Borovicové lamely dobře nasávají teplo, proto je dobré sedět v sauně na ručníku ale i přes tento drobný problém je borovicové dřevo stále nejoblíbenější.

Při instalaci sauny je dobré věnovat pozornost řídícímu systému, který reguluje teplotu. Moderní sauny mají složitější ovládací zařízení, ovšem dosahují požadované teploty rychleji a snadněji ho udržují na rozdíl od podomácku sestavené sauny. Pokud se jen rozhodnete postavit si svojí, pozornost věnujte dobrému výběru topného tělesa a větrání.

Ne všechny objekty mají dostatečný prostor na to, aby jste si v něm mohli postavit saunu pro dvě osoby. Řešením mohou být externí sauny, které jsou dražší na provoz a snadněji z nich utíká teplo, proto je dobré věnovat pozornost izolaci. Pokud ale víte, že saunu nebudete navštěvovat denně, neodmítejte tuto myšlenku. Externí sauny vypadají skvěle, zvláště pokud jsou umístěny vedle venkovního bazénu.

Pokud nemůžete sehnat výrobce, který by vám dodal saunu na míru, rozhodnout se můžete pro montované sauny, které přicházejí v mnoha stylech i velikostech. Většina výrobců nabízí i instalační služby, které se všem odrazí i na ceně.

Důležitou součástí sauny je osvětlení, které dodává celkový design a je potřebný zvlášť pro ty, kteří si rádi při saunování čtou. Nezapomeňte vybírat pouze speciální osvětlení vhodné pro vlhké a teplé prostředí.

Text: Marie Vendelbergerová
Foto: homedit.com, china-baths.com, teamhomemissions.com, decosee.com

3.4.2015 12:40

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist