Meze bez hranic. A naopak

Plot vymezuje určité území a zároveň slouží jako mechanická zábrana – bezpečnostní prvek. Je součástí domu, proto se při stavbě používají nejrůznější materiály, které odpovídají konceptu. Roztodivné svařence továrního šrotu dnes nahrazují přírodní materiály – cihelné zdivo a kámen, vrací se dřevo a jako protipól tomu všemu se objevují plasty.

Kámen se nejčastěji používá k obkládání podezdívek, z cihel a tvarovek se staví podezdívky, sloupky nebo přímo celé zdi. V oblibě je pohledové zdivo z lícových, šamotových či vápenopískových cihel s kovovými – ručně kovanými nebo litinovými – plotovými poli. Ještě stále se lze setkat s drátěným pletivem, upraveným pozinkováním, nátěrem nebo potaženým vrstvou plastu (PVC). Pletivo se upevňuje do rámů, drží je kovové sloupky a profily. Stabilitu dávají plotu především nosné prvky (sloupky, podezdívka) založené do terénu.

Než začnete stavět

Před vlastní stavbou je třeba naprosto přesně zaměřit pozemek a od věci rozhodně není ani dohoda se sousedy. Ti totiž mohou mít o oplocení zcela odlišné představy, vzájemnou dohodou předejdete případným nesrovnalostem. Začíná se vždy od rohových a koncových sloupků, zajištěných vzpěrami proti vyvrácení. Pečlivě se pak vyměří vjezdy a vchody (brány, branky). Nosné prvky je nutné ukládat do země nejlépe na betonové patky v tzv. nezámrzné hloubce (asi 800 mm), nebo je zapustit do jámy vyložené kameny a zalít betonem. Samozřejmostí je izolační nátěr kovu zapuštěného po zem.

Přibližné ceny oplocení:

Pozinkované drátěné pletivo
od 70 Kč/bm
Pletivo v plastu
od 80 Kč/bm
Dřevěné plaňky
cca 1300 Kč za jednu plotovou výplň
Plasty
1000 Kč za panel
Betonové tvárnice
550 Kč/m²
Vápenopískové cihly
6,50 Kč/ks

 

Nejdůležitějším prvkem oplocení je sloupek. Z dřeva je nejvhodnější dub nebo borovice odolné vůči vlhkosti. Konce se musí impregnovat, dobré je opatřit je kovovými botkami nebo trny. Kovové sloupky /trubky či profily/ mohou mít nahoře a dole navařená očka pro vedení napínacího drátu, trh nabízí také bezúdržbové řešení z plastových komponentů.

Ploty – inspirativní fotogalerie

Cihla k cihle

Zděné sloupky se budují z kamene či různých druhů cihel a vyžadují notnou dávku řemeslného fortelu (lícování zdiva, vazbu jednotlivých prvků, šířku spár u lícového zdiva apod.). Do sloupků se zpravidla osazují kotvy k pozdější montáži plotových polí, pro příčníky k upevnění planěk a pantů vrat a bran. Horní část zděných sloupků se zakončuje krycí deskou s určitým přesahem půdorysu vlastního sloupku. Velmi dobře působí sloupky vyzděné z přírodního kamene se spárami vymazanými betonem. Přitesávání kamene však rovněž vyžaduje určitou zručnost a lepší je přenechat práci zkušenému zedníkovi. Konstrukčně jednoduší je montáž podezdívky a sloupků z prefabrikátů, tvarovek a komponentů tzv. ztraceného bednění. Jde vlastně o skládačku s ocelovou výztuží, vylévanou betonem a možností nejrůznějších povrchových úprav. Z těchto prvků se staví i plné zdi. Tady pozor na izolace (především hydroizolaci) proti vlínání zemní vlhkosti. Plotová pole se osazují mezi předem připravené sloupky a mohou být ze dřeva nebo z kovu. Finančně nákladnější jsou kované mříže, podobného efektu je možné dosáhnout také odlévanými prvky z litiny. Vždy je zapotřebí pečlivě zvážit jakou roli by oplocení mělo plnit a jak moc lpíte na zachování soukromí. To může spolehlivě zajistit i kombinace oplocení se zelení, popínavými rostlinami, keři a podobně.

Pavel Hluchý
Foto: archiv autora
27.7.2006 12:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist