Mexická kráska předvádí svou nádheru pouhým jménem

Latinsky Zinnia elegans, česky ostálka sličná nebo lepá, slovensky cínia pôvabná. Tolik lichotících přídomků si tato letnička zcela určitě zaslouží, neboť skutečnost značně předčí pouhý název.

124519-1100x618.jpg Celá galerie 5 Zdroj: archiv redakce

Na záhoncích kvete od června do pozdního podzimu neskutečnou směsicí jasných a zářivých barev, ale co více, co květ, to jiný tvar i struktura. Mnozí pěstitelé si všímají, že ani jedna jediná rostlinka nemusí mít všechny květy stejné. Takovou variabilitu zase tak často na našich zahradách nenajdeme, kvetoucí bylina tak bude nejen působivým přínosem na záhonku, ale i nečekaným překvapením.

Ocení teplo a slunce

Jako většina letniček vyžaduje dobře připravený, nezaplevelený a vyhnojený záhon s bohatým přísunem živin a zálivky. Za výbornou péči bez výkyvů se na slunném a teplém stanovišti odvděčí výrazným kvetením. Velmi špatně snáší dlouhodobě studené a mokré léto.

Květinová výzdoba: inspirativní fotogalerie

S výsevem začínáme brzy

Práci s ostálkou si dáme již od časného jara, kdy v březnu v pařeništi při teplotě asi 18 – 20°C zasejeme semena. Jen lehce je zasypeme jemnou zeminou. Po vzejití rostlinek můžeme teplotu snížit až o šest stupňů. Na záhon vysazujeme tehdy, když spolehlivě pominou ranní mrazíky. Lze ji pěstovat i z přímého výsevu v květnu. Poté rychle roste a už v červnu nasazuje na dlouhých stopkách poupata. Rozkvetlé květy mají jednoduché nebo plné úbory složené z jazykovitých a trubkovitých květů různých barev (chybí zatím! pouze modrá), tvarů i velikostí. Pokud nechceme vlastní semena – nažky, odkvetlé květy pravidelně odstraňujeme. Podle druhu doroste do výšky 15 až 75 cm, lodyha je řídce větvená a drsně chlupatá. Objímají ji dvojice přisedlých, vejčitých až eliptických listů.

Všestranné použití

Její využití je velice široké. Dekorativní ostálka z čeledi hvězdnicovitých se dobře uplatňuje se v barevných záhonových kompozicích, kde velice dlouho kvete. Sluší jí to jako součást uměleckých podzimních vazeb a dlouho vydrží řezaná ve váze. Jejich květů zkuste použít k ekologickému barvení vlny a látek na odstíny od žluté do červené. K barvení se hodí zejména vyšší odrůdy s jiřinovitými úbory. Květy otrhejte během kvetení nebo ihned po odkvětu a okamžitě použijte, neboť sušením svou barvu ztrácejí.

Jedna z královen podzimu skončí svou vládu většinou ze dne na den, obrazněji řečeno z noci na noc, kdy ji sežehnou přízemní mrazíky. Na ně je velice citlivá, většinou se už nevzpamatuje.

Jindřiška Kodičková
foto Jindřiška Kodičková

29.8.2007 3:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist