Výměna oken v paneláku. Jak na to?

Podzim a zima jsou ideálním obdobím na výměnu oken, řemeslníci a stavební firmy mají totiž více času, takže cena je příznivější než v exponovaných letních měsících. Poradíme, na co si dát pozor, aby proběhla zcela hladce a bez komplikací!

panelak_okna-1100x618.jpg Celá galerie 9 Zdroj: Pixabay

Stavební povolení většinou nepotřebujete

Pokud plánujete výměnu oken v panelovém bytě, tak vám většinou postačí pouze podat ohlášení, přičemž po tomto podání nemusíte čekat na povolení. Stavební povolení je potřeba pouze tehdy, pokud se zcela mění členění oken, které změní vzhled fasády domu.

V některých případech je však nutné konzultovat a odsouhlasit výměnu oken v rámci sdružení vlastníků bytových jednotek, aby nedošlo k narušení jednotného vzhledu fasády budovy.

Hledáme dodavatele, vybíráme okna

To nejtěžší a nejdůležitější vás čeká úplně a začátku – najít vhodného a spolehlivého dodavatele. Jako nejspolehlivější se ukazují reference, spíš než na internetu se spolehněte na doporučení známých a rodiny, kteří mají tuto zkušenost za sebou. S poptávkou se obraťte na několik firem najednou, abyste mohli porovnat ceny a také, aby měly vybrané firmy čas.

Je potřeba si také rozmyslet, zda zvolit okna plastová, hliníková či dřevěná. „Stávající okna je přitom třeba alespoň orientačně změřit a připravit náčrtek, který se rozešle vybraným dodavatelům. Na jeho základě poté firma kontaktuje zákazníka a vypracuje orientační nabídku,“ říká Ing. Miroslav Culka.

Specifika výměny oken v paneláku

Samotná výměna oken u panelového domu se příliš zásadně neliší například od výměny oken u rodinného domu, přesto však existují určitá specifika.

„Zdivo panelových domů je většinou tvořeno sendvičovou konstrukcí, v jejímž středu je izolant. U některých panelových domů se tak můžeme setkat s tím, že při použití okenních rámů o standardní konstrukční hloubce 70 či 86 mm, bude pozice osy kotvení okna vycházet právě do tohoto izolantu, což může způsobit komplikace při kotvení,“ říká Ing. Miroslav Culka.

Řešením v tomto případě může být například použití okenního profilu s rozšířenou konstrukční hloubkou, díky které dojde k vysunutí osy kotvení z izolantu do betonu.

Některé typy oken navíc nabízejí možnost šetrného přivětrávání pomocí patentovaného způsobu infiltrace, díky čemuž vám zajistí minimální hygienickou výměnu vzduchu pro vytvoření příjemného vnitřního klimatu v interiéru. Infiltrace je v jejich případě umožněna díky klapce, která přivádí vzduch do interiéru přes antibakteriální filtr, přičemž dochází k jeho částečnému předehřevu, aniž by došlo k omezení zvukové či tepelné izolace okna.

První zaměření

Pokud zákazník s touto orientační nabídkou souhlasí, přijede k němu technik či obchodní zástupce, který provede zaměření a domluví se se zákazníkem na způsobu řešení jednotlivých oken tak, aby byla zcela funkční a v souladu s platnými normami.

„Zákazník by měl například informovat dodavatele, zda je v bytě plynový sporák, aby bylo možné zajistit dostatečný přívod spalovacího vzduchu. To samé platí i pro obytné místnosti, do kterých by mělo být okny přiváděno dostatečné množství vzduchu, aby probíhala minimální hygienická výměna vzduchu,“ informuje Ing. Miroslav Culka.

Po zaměření se cenová nabídka upraví a znovu zašle na zákazníka. „Pokud zákazník s cenou souhlasí, přistupuje se k podpisu smlouvy. Po podpisu smlouvy se okna začnou vyrábět, po dokončení výroby nastává samotná výměna starých oken za nová,“ uvádí Ing. Miroslav Culka.

Za den hotovo

Jestli váháte, zda se do výměny vůbec pouštět, není třeba se obávat, za den maximálně dva mohou být veškeré práce hotovy, záleží na počtu a velikosti oken a také na typu původních oken.

Při samotné výměně je kolem okna potřeba vytvořit jeden metr volného prostoru. Také je potřeba zajistit prostor pro dopravu oken a pohyb lidí od vchodu a oknům.

Důkladnému úklidu po výměně se nevyhnete, ale pokud vše zvládnete na podzim, můžete to pojmout jako důkladný předvánoční úklid. Jelikož se při vybourávání velmi práší a tento jemný prach se dostane úplně všude, je nutné veškerý nábytek důkladně přikrýt, zvláště pak skříně s oblečením a věcmi osobní potřeby. Ty klidně zabalte do dvou vrstev igelitu a důkladně zalepte.

Pak stačí jen vyhrnout rukávy, vzít do ruky kýble a hadry a vytírat a otírat. Za den ale můžete mít hotovo a těšit se z nových funkčních oken.

Zdroj: Miroslav Culka, odborník společnostina výměnu oken DAFE-PLAST

15.11.2022 5:30 | autor: Kateřina Šedivá

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist