Memphis – styl plný barev a vzorů je zpět. Bude vás bavit!

Když v osmdesátých letech vznikl styl Memphis, způsobil ve světě designu úplné zemětřesení. V té době nevídané abstraktní vzory, geometrické motivy, zářivé barvy a kontrastní kombinace obrátily dosavadní estetické cítění naruby. A stejně jako v módě i bytovém designu jsou osmdesátky zpět.

V Miláně se roku 1980 dala dohromady skupina podobně naladěných postmoderních designérů.

Ačkoli vnímali soudobý design jako stylový a šik, vadila jim jeho neosobnost a postrádali barevnost. Výsledkem jejich brainstormingu byl styl, který překypoval barvami a geometrickými vzory, které uplatnili nejen na tradičních ale i nezvyklých materiálech. Při prvním pohledu je jasné, že „otcové Memphisu“ se inspirovali v Pop artu, Art decu či Bauhausu. Jejich poselstvím bylo jasné vymezení vůči zaběhlému statusu quo.

Vzhled nad funkcí

Memphis okamžitě implementoval své výstřední prvky do všech odvětví – módy, designu i interiérového návrhářství. Na scénu vstoupily metalické odstíny, moderní nebo geometrické tvary a neotřelé kombinace. Heslem byla troufalost.

Nábytek, dekorace, látky i šperky v tomto stylu okamžitě upoutaly a strhávaly na sebe veškerou pozornost. Tak tomu nikdy nebylo! Mělo to svůj účel a tím bylo zapříst konverzaci. Návrhy ve stylu hnutí Memphis totiž v první řadě byly pojaté jako něco, co rozproudí hovor. Funkčnost už nebyla prioritou. Teď šlo o tvary a o vzhled.

Bez grafiky to nejde

Také móda získala nový rozměr a znaky Memphisu se do současnosti objevují na hvězdných molech. Dnes už jsou výrazné kousky s pestrými, ale elegantními vzory a pronikavé barvy nepostradatelné.

Pokud vás Memphis oslovil a chcete jeho vlivu využít i ve vašem outfitu, nemůžete ignorovat grafické aspekty stylu – černobílé linie, klikyháky nebo čtverce, obdélníky, kruhy a kužely – ozvěny tohoto zábavného stylu dodají vašemu oblečení pestrost a vtipný nádech. Rozverný smysl pro humor zůstává v dnešním chaosu stejně nedocenitelný jako v osmdesátých letech.

„Máte-li rádi osmdesátky, v tomto stylu se určitě najdete. Při zařizování interiéru každopádně doporučuji přidat trochu elegance, v případě, že se tímto trendem necháte inspirovat. Pokud chcete styl Memphis zapojit tak či onak do svého života, buďte opatrní a nepřehánějte to, ať nevznikne bombastický cirkus. Jak se říká, méně někdy znamená více,“ radí designér Marek Poddaný ze studia Senso Design.

9babd902abfbb8f4cf4147f9465269de.jpg

Zdroj: archiv redakce

Memphis dnes

Interiér v memphiském duchu si žádá bílou nebo šedou podlahu. Z materiálů je žádoucí univerzální dřevo, ale nemusíte se bát kamene či dokonce betonu. Chybu neuděláte, ani když použijete moderní materiály, které přinášejí snadnou údržbu, odolnost, finanční dostupnost a umí napodobit vzhled pravé dřevěné podlahy, dlaždic nebo betonu. Použít kvalitní imitaci není v tomto případě hřích. S neutrální podlahou bude velmi jednoduché navázat typickými prvky memphiského stylu jako jsou pestré doplňky, barevné akcenty na stěnách a materiály, jako bílé dřevo, keramika nebo mramor ve všech tvarech a velikostech. Hodí se sem koberečky, polštáře nebo vázy kypící barvami či geometrickými vzory.

Vzkříšení tohoto trendu ovlivnilo i vzhled nábytku a bytových dekorací. Dnešní podoba Memphisu ale není tak křiklavá jako v době svého vzniku – nábytek má elegantnější a minimalističtější podobu, jeho barvy jsou poněkud tlumenější. Geometrické tvary a zábavné grafické prvky však zůstávají, ale kombinují se se střízlivějšími přírodními odstíny a materiály. Výsledkem je poklidnější – ale ani náhodou nudný – interiér než ten, jaký byste si vytvořili před třiceti lety. Spojit je s výraznými doplňky už bude hračka…

Z dostupných zdrojů vytvořila redakce
Foto: Quick-Step, Pinterest

4.7.2017 5:31

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist