Jak designovat byt, když v něm straší topenářské trubky

Staré domy při rekonstrukci často odhalují jeden problém za druhým. Jak si třeba poradit s trubkami vedenými po zdi ve výši očí? Udělejte z nich přednost a využijte je jako určující interiérový prvek. Jako v tomto případě, kdy rozhodly o barevném ladění.

po-5-1100x618.jpg Celá galerie 14 Zdroj: Prima FTV

Za dalším dílem oblíbeného designérského seriálu Jak se staví sen stojí příběh Lucie a její maminky Moniky, s níž se život nemazlil. Lucie ji proto tajně přihlásila do pořadu, aby jí oplatila bezvýhradnou lásku a péči. Tedy to, co Monika v celém životě nezažila a o to více se snažila dát své dceři.

Monika se po hrůzných zážitcích, které jí připravil drogově závislý manžel, po rozvodu zhroutila a od té doby prakticky neopouští byt. Chtěla by to v něm mít hezké, jenže dům 26 let neprošel žádnou významnější změnou. V kuchyni stropnice padají na hlavu, chodba připomíná temnou kobku a koupelna je studené nehostinné místo.

Protože v domácnosti chybí muž, ženy všechno opravují většinou lepicí páskou. Topily v kamnech, ale sousedka si stěžovala na dým. Musely by si vyvložkovat komín, a na to neměly. Tak raději nechaly připojit plyn. V bytě navíc nemá nikdo z nich žádné soukromí.

Designérský oříšek

Největším problémem je byt sám o sobě. Zanedbaný a prodchnutý tíživou atmosférou. „Těch překážek bylo opravdu hodně. Připadalo nám to, jako by proměna povstala z popela. Na každém kroku na nás vyskakoval kostlivec, který nám házel klacky pod nohy. Nejvíc nám dala zabrat elektroinstalace, která byla v katastrofálním stavu! Téměř vše bylo napojeno pomocí prodlužováků na jedinou funkční zásuvku na chodbě! Něco takového jsme ještě neviděli,“ popisují hororový stav bytu designéři Kamila Douděrová a František Kobližka.

„Vypadalo to, že ten byt jako by bytostně vzdoroval, nechtěl se poddat a bránil se, abychom do něj zasahovali a cokoli měnili. Největší výzva byla ta lidská. Výzva se semknout a být jako jeden tým, který to nevzdá. Nikdy předtím jsme to tak intenzivně nepocítili. Tady jsme si sáhli skoro na dno, tady bylo jednoduše všechno špatně, vzpomínají.

Práce bylo neuvěřitelné množství. Museli oškrabat veškeré malby na jádro, znovu vyštukovat a vymalovat. Ze stropů strhali dekorativní kazety. Stropy se však loupaly a musely se přestěrkovat. Pro komplet novou elektroinstalaci bylo třeba vysekat desítky metrů nových drážek a natahat přes sto metrů kabelů. To vše v rekordním čase a s maximálním nasazením.

Barevné ladění

První intuitivní nápad byl daný vlastně tím, co nebylo možno z bytu odstranit, a to byly trubky od topení, které byly vedeny v úrovni těsně nade dveřmi. Ty se vlastně staly určitou měděnou linkou celé proměny. Tím byla víceméně dána barevná škála, jaké barvy a materiály zkombinovat.

„Je vlastně jedinečně originální, i když to bylo kouzlo nechtěného, které nám pomohlo formulovat směr, styl a jak proměnu uchopit. Ale takové věci se stávají, a když jste vnímaví, můžete je využít,“ radí designéři.

Trubky natřeli měděnou barvou a dali proměně jasnou designovou linku. Mědi se drželi v celé realizaci. Zkombinovali barvu na trubkách s barvou na textiliích, skle, keramice, kuchyňských dvířkách, svítidlech i dekoracích. Pro doplnění a dotvoření použili bílé a světlé odstíny, jemný dřevodekor podlahy, šedou sedačku a dveře, lávové závěsy s onyxovou kresbou v šedobéžových variacích.

Barvy a styl doplňků, dekorace a konečné aranžování zvolili v barvách s ohledem na přání rodiny.

Bouralo se a zvětšovalo

„Pracovali jsme také s dispozicemi. Příčku mezi původním obývacím pokojem a kuchyní jsme zbourali a tím byt získal nový centrální prostor pro většinu společných rodinných aktivit. Zredukovali jsme počet dveří. Nedostatek světla a příliš velkou hloubku dětského pokoje jsme zkrátili vložením malé útulné šatny. V předsíni jsme nenechali kámen na kameni. Starou skříň jsme vybourali a místo ní navrhli designové věšáky a čalouněnou lavici. Byt dostal i nové osvětlení, praktické vinylové podlahy v jedné úrovni, kuchyň, ve které je radost vařit, a hlavně naději, že se zde bude rodině do budoucna lépe žít,“ uzavírají příběh náročné proměna designéři.

Novu sérii Jak se staví sen – extra můžete sledovat každé pondělí ve 21.35 na Primě a Jak se staví sen – tipy a triky ve 22.50 na Primě.

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist