Maxi kouzla v mini bytě aneb Žádný byt není malý

Doba přeje malým bytům – hypotéky jsou nedostupnější, ceny energií šplhají vzhůru a levnější už asi nebudou. Kdo chce bydlet ve vlastním, musí se uskrovnit. To ale nemusí být na závadu, protože neexistuje malých bytů, jsou jen nevhodně zařízené. Prozradíme vám, jak vyzrát na malý prostor.

5p38996338235_cecaaa5e59_o-1100x618.jpg Celá galerie 29 Zdroj: Bonami

Když se zamyslíte, může být malý byt výhrou, protože vám změní životní styl. Místo návštěv knihkupectví, začnete navštěvovat knihovny a nebudete doma zbytečně hromadit desítky titulů, ke kterým se už stejně nikdy nevrátíte. Menší prostor ve skříni zamezí nájezdům na slevové akce nadnárodních oděvních řetězců a vy se místo toho soustředíte na kvalitní nadčasové modely designérů, které se nerozpadnou po třech vypráních a léta nevyjdou z módy. Ušetříte nejen váš rozpočet, ale také podpoříte trvale udržitelný rozvoj, přírodní a lidské zdroje.

Jak to bylo v minulosti? Vyráběli se a kupovali věci, které vydržely po generace. Šunty neměly místo a tam bychom se měli vrátit.

Malé byty mají i své nevýhody. Největší je asi dobré plánování při zařizování, abyste se tam vešli, aniž byste se cítili stísněně. Také se budete muset smířit s tím, že občas budete zakopávat o své spolubydlící – ať je to milovaný partner či děti. Ale na to se dá zvyknout a ve finále to přinese pozitiva – podpoří to soudržnost rodiny a čas strávený spolu.

Světlé barvy jsou základ

To je stará známá pravda a tu neošidíte. Nemusíte se ale ochuzovat o barvy a zůstat jen u bílé, protože máte na výběr z poměrně široké palety různých pastelových tónů. Do výraznějších barev pak můžete ladit důmyslné doplňky, ale pozor, ať jich pak doma nemáte zase zbytečně moc. Dojem čistoty prostoru by se tím narušil.

Světlé odstíny volte i na podlahy a nezapomeňte, že je mnohem výhodnější pořídit všechny podlahy v obytných místnostech ve stejném barevném tónu a zcela jistě i materiálu – jednolitá podlaha totiž rovněž dobře funguje jako optický „zvětšovač” malého prostoru.

Úložné prostory chytře

Bydlet v malém bytě rozhodně neznamená mít oblečení v textilní „skříni” na zip a spát na karimatce. Vhodný nábytek, který vám zajistí dostatek úložného prostoru a zároveň nebude zbytečně překážet na podlaze, je ale potřeba vybírat pečlivě a s rozmyslem.

Určitě si pořiďte vestavěnou skříň, která prostorem maximálně šetří a zároveň ho dokáže nejefektivněji využít od podlahy až ke stropu. Nebo se zamyslete, zda neobětovat kousek prostoru na vybudování šatny, která neroztříští prostor jako více skříní.

Drobné předměty a knihy mohou najít své místo na poličkách, které můžete přidělat kamkoli na zeď, a to třeba i pod strop (rozhodně se ale v malých prostorách vyvarujte policových skříní, které vám zaberou příliš místa na podlaze). Na knížku či vzpomínkové předměty budou stačit police o hloubce 20 centimetrů. A to se počítá!

Jako odkládací místo lze dobře využít i postel či gauč s úložným prostorem, nejrůznější rozkládací stoly a stolky, které kromě toho, že vykouzlí zajímavé úložné místo, jdou třeba ještě pomocí jednoduchého grifu „zmenšit”.

Pro sezonní věci poslouží třeba i prostor pod pódiem, na kterém stojí vaše postel či pohovka. Dalším trikem jsou úložné prostory ve stropě.

Malý spotřebič neznamená malý výkon

V dnešní široké nabídce není problém najít ani takové spotřebiče, kterým úsporná velikost neubere na výkonu.

Místo čtyřplotýnkové varné desky postačí dvouplotýnková. Troubu nahradí remoska nebo multifunkční hrnec, který umí nejen vařit, ale také péct. A víte, že existují varné konvice, ve kterých si připravíte denně svou dávku jogurtu? Nemusíte pořizovat jogurtovač!

Ani v malém bytě se nejspíš neobejdete bez vysavače, ale hledat místo pro klasický s dlouhou hadicí a trubicí by bylo peklo. Výhodné jsou proto například tyčové akumulátorové vysavače, které snadno umístíte na zeď.

Nezapomeňte na světlo

Dalším nezbytným prvkem miniaturního interiéru je vhodné osvětlení. Zapomeňte na stojací lampy umístěné na podlahách nebo stolcích, tento prostor můžete využít efektivněji nebo ho prostě nechat prázdný. Zaměřte se spíš na výběr nástěnných lamp s různou intenzitou a bodová svítidla s dosahem, které bude vhodně doplňovat světlo z centrálního svítidla.

Pohrajte si také s umístěním zrcadel. Čím jich budete mít doma víc, tím prostorněji bude váš interiér působit. Nechte si třeba vyrobit zrcadlové dveře od vestavěné skříně. Nebojte se velkého zrcadla přes celou stěnu, překvapí vás nový rozměr pokoje.

Malé velké triky

Pokud chcete originálním a praktickým způsobem ušetřit na prostoru i kolem dveří a oken, určitě si pořiďte posuvné dveře, které se otvírají přímo do zdi a nenaruší tak prostor ničemu, co máte umístěné kolem nich.

Zajímavou variantou oproti klasickým záclonám či závěsům může být v malém interiéru také tzv. plissé – látková roleta, která kromě toho, že velmi účinně stíní, při zvolení vhodné látky také zamezuje tepelným ztrátám.

20.12.2019 5:30 | autor: Kateřina Šedivá

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist