Matrace bez roštu je jako stůl bez židlí

Pokud už jste se rozhodli investovat do kvalitní matrace, nezapomeňte pořádně prověřit i rošt, na nějž matraci hodláte položit. Oba dva spolu totiž souvisí možná více než si myslíte. Proto koupi roštu zbytečně nepodceňujte, váš spánek se vám za vaši snahu příjemně odmění.

126859-1100x618.jpg Celá galerie 6 Zdroj: archiv redakce

Mnohdy je běžné nakupovat nejdřív postel i s roštem a až poté začít vybírat matraci. Ovšem ani v případě, kdy jste začali matrací a teď přemýšlíte, jakou jí pořídit postel, nemusíte zoufat. Ve specializovaných prodejnách vám jistě rádi poradí, pokud to již neudělali při samotném nakupování matrace a nedoporučili vám rovnou i postel s kvalitním roštem takřka na míru.

Čím slabší matrace, tím kvalitnější rošt

Jak kvalitní rošt koupit a kolik do něj investovat? Platí, že pokud je matrace silná, není třeba dávat na rošt tolik důrazu. Matrace totiž dokáže zatížení rovnoměrně rozložit sama. Ani v těchto případech jej ale samozřejmě nepodceňujte.

Velká inspirativní galerie stolů

Pokud máte spíše tenčí matraci, zaměřte se na rošt více. Matrace slabší než sedm centimetrů už takové schopnosti jako silnější matrace nemá, proto zůstává práce s rovnoměrným zatížením na roštu. V těchto případech je rošt velice důležitý, proto počítejte s tím, že nějaký čas strávíte i jeho výběrem.

Rošt na celý život

A nezapomeňte, že zatímco matraci je vhodné po deseti letech vyměnit, a to i z hygienických důvodů, rošt, je-li opravdu kvalitní, může vydržet i celý život.

Máte-li postel širší než jedno a půl lůžko, tedy 140 centimetrů, raději než jednu velkou matraci a jeden velký rošt pořiďte dvě matrace a dva rošty. Bude-li třeba část vyměnit, nevyjde vás to tak draho.

Nechte matraci dýchat

Pokud přemýšlíte, jaký je vlastně rozdíl mezi roštem a klasickými plnými nebo děrovanými deskami, na které jste byli odmalička zvyklí, vězte, že díky svému lamelovému nebo laťovému provedení nechává rošt matraci dýchat. Celé lůžko je tak odvětrávané a nedochází ke zbytečnému množení bakterií a plísní.

Velká inspirativní fotogalerie židlí

Ani velké mezery mezi latěmi a lamelami však nejsou výhrou. Jsou-li totiž větší než čtyři centimetry, může dojít k deformaci a tím pádem i ke znehodnocení matrace. Na počtu lamel taky záleží, minimálně by jich mělo být alespoň 28, aby byl rošt dostatečně ohebný a matrace dostatečně chráněna.

Proti bolesti

Nejjednodušší rošty mají lamely pevně uchycené. Ty ale nemají v posteli velký význam, nejsou totiž pružné a nepřizpůsobí se tvaru ani pohybu těla. Nezalekněte se, některé rošty se vyrábějí úplně bez rámu, a i když je jejich natažení na rám postele mnohdy docela oříšek, svoji úlohu splní výborně.

Pokud netrpíte bolestmi páteře, rozhodně vám postačí klasický rošt. Ohebné a posuvné varianty se hodí pro ty, kteří mají problémy se zády. Jednoduchým ovládáním pak bolavé páteři uleví.

Další inspirace pro ložnici
Martina Tlachová
Foto: zastreseno.cz, matracedvojitvrdost.cz, Studio zdravého spánku, Bosch, marttan.cz

17.9.2009 12:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist