Materiály v moderní kuchyni (1/2) – skříňky

Sestavu kuchyňského nábytku si můžeme pořídit z různých typů klasických i netradičních materiálů. Trh nám dnes nabízí takřka neomezené možnosti, přitom každý materiál má jiné užitné vlastnosti. Lépe se zorientovat v jejich široké nabídce, by vám měl pomoci právě tento článek.

Materiály hrají v moderní kuchni zcela zásadní roli. Jejich použití ovlivňuje nejen celkový vzhled sestavy, ale předurčuje i nároky na údržbu a zacházení. Na následujících řádcích bychom vám rádi pomohli orientovat se v bohaté nabídce materiálů, kterou náš trh přináší. V tomto díle se budeme zabývat materiály, z nichž je možno zvolit čelní dvířka skříněk, v dalším volně navazujícím díle se budeme zabývat pracovními deskami.

Čelní dvířka skříněk lze v zásadě pořídit ze čtyř tradičních druhů materiálů, ale i z některých materiálů méně obvyklých. Každý z nich se liší nejen svými chrakteristickými vlastnostmi, ale i cenou. Mezi tradiční druhy materiálů pro výrobu kuchyňských sestav patří masiv, dýha, fólie a lamino. Mezi méně běžné materiály patří např. lak, nerez nebo sklo.

Kuchyně – velká inspirativní fotogalerie

Kuchyň vyrobená z masivu působí velmi efektně a doslova na nás dýchá přírodou. Samozřejmě vysoce elegantnímu vzhledu odpovídá i cena. Masiv je sice poněkud náročnější na údržbu, než jiné povrchy, ale údržbu dřevěného kuchyňského nábytku si lze usnadnit používáním speciálních vosků a dalších přípravků. Ty jsou běžně k dostání i na našem trhu. Při výběru kuchyňského nábytku z tohoto materiálu bychom se měli zaměřit zejména na tzv.: kritická místa. Sem patří nejen povrchová úprava materiálu, ale i spoje a sesazení. Také je třeba mít na paměti, že dřevo je živým materiálem, který stále pracuje.

Další alternativou pro kuchyňské sestavy je dýha. Dýhovaný nábytek má podobné vlastnosti jako masiv, na pohled však může někomu připadat poněkud jednolitě. Vnitřní strana tohoto typu nábytku bývá obvykle dýhována slabší vrstvou materiálu. Pokud srovnáváme poměr ceny a užitných vlastností u masivu a u dýhy, pak dáme jistě přednost dýze.

Velmi vděčným materiálem je také fólie. I tento materiál má však své slabiny. Při výběru kuchyně z tohoto materiálu je důležité se zejména přesvědčit, že podkladová deska je vyrobena z kvalitního materiálu. (Kvalitní kuchyňská studia mají na ukázku vzorky.) Obvykle se používá velmi odolný materiál MDF, což je v podstatě dřevěný odpad, který se lisuje a lepí. Pokud se kuchyňská sestava tohoto typu vyznačuje příliš nízkou cenou, může to upozorňovat na fakt, že se jedná o pofóliovanou dřevotřískovou desku, která je méně odolná. Dalším možným krtitickým bodem, na který bychom se měli při nákupu zaměřit je provedení čelních dvířek. Ta by měla být pofóliovaná celá, včetně hran. Právě podle absence hran poznáme snadno fólii od posledního tradičního materiálu, lamina.

Nepřehlédněte! Velká inspirativní galerie skříní

Posledním materiálem, se kterým se v moderních kuchních velmi často setkáváme, je lamino. Lamino je doslova ideálním materiálem pro mladé, umožňuje totiž neomezenou barevnost a je velmi odolné. Problémovými bývají u tohoto druhu kuchyňského nábytku zejména hrany, neměly by se zadrhávat ani se odlupovat. Další velkou předností lamina jsou jeho minimální nároky na údržbu. Lamino je také velmi často materiálem, z něhož se vyrábějí vnitřní poličky nejen do kuchyňských skříněk, ale z ekonomických důvodů např. i do vestavěných skříní a dalšího nábytku.

Mezi méně tradiční materiály patří lak. Lakovaná kuchyň je bezesporu velmi krásná, vyžaduje však velkou péči. Takováto kuchyň je doslova více pro parádu než na vaření. Lak je velmi náchylný k poškození, a to zejména v ohybech. Cenově se dá lak srovnat s masivem, jeho barevné možnosti jsou však oproti masivu neomezené.

Posledním výkřikem módy v kuchyni je kombinace kovu a skla. Takováto kuchyň působí velmi futuristicky, její velkou předností je lehkost a vzdušnost. Z kovu se používá především nerez a speciálně upravený hliník. Cenová hladina těchto kuchyní je různá, většinou však odpovídá originálnosti designu a provedení.

19.10.2001 12:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist