Máte rádi šikovné pomocníky v kuchyni? Pak vám nesmí chybět indukční deska

Indukční varné desky nabízejí komfortní, úsporné a bezpečné vaření, snadno se ovládají, lehce se čistí a spojují v sobě pokrokové technologie a moderní design. Díky tomu šlapou v oblíbenosti na paty jak plynovým, tak sklokeramickým deskám, protože obsahují jejich hlavní výhody.

obr.01_jennp130768_20z-1100x618.jpg Celá galerie 19 Zdroj: Jenn-Air

Indukční deska využívá ty nejdokonalejší technologie a rychle se zahřeje na teplotu potřebnou pro přípravu pokrmu. Funguje na principu elektromagnetického pole, které reaguje na magneticky vodivé dno nádoby. Touto reakcí se varné nádoby samy zahřívají. Varná deska se pak zahřívá jen druhotně o nádobu. Proto se tomuto typu vaření říká studené a díky tomu je také tolik bezpečné – na chladné desce popálení prstů zkrátka nehrozí.

Jeho nevýhodou však je, kromě toho, že nelze k vaření používat všechny druhy nádobí, také poměrně vysoká cena.

Dejte pozor na nádobí

Na tyto typy desek musíte kvůli vodivosti používat pouze nádobí s tzv. feromagnetickým dnem. Samotné nádobí pak může být z oceli, smaltované oceli či litiny, nebo dokonce mědi.

Pokud si nejste jistí, zda je vaše nádobí vhodné pro vaření na elektrické indukční desce, zkontrolujte, jestli nemá ze spodní strany znak cívky, případně jestli na nich nenajdete slovní označení „INDUCTION“. Ověříte také přiložením magnetu. Pokud ho vaše nádobí přitáhne, je magnetické, a tedy vhodné pro indukční vaření.

Pokud to však bude opačně, můžete si místo nového nádobí pořídit jen adaptér pro indukční vaření.

Vařte jedním stiskem

Některé indukční varné desky disponují speciálními funkcemi. Patří mezi ně například CombiZóna, která umožňuje spojit dvě samostatné varné zóny do jedné velké a ovládat ji jako celek. Díky tomu můžete připravit jídla i na velkém pekáči, který vyžaduje víc prostoru. CombiZónu aktivujete jednoduchým stiskem symbolu na displeji.

Velice užitečnou funkcí je PowerMove. K čemu je dobrá? Běžně asi volíte při vaření zpočátku co nejvyšší stupeň ohřevu. Když potom potřebujete teplotu snížit, musíte nastavit režim na minimum nebo přesunout hrnec na jinou varnou zónu s nižším stupněm výkonu. S funkcí PowerMove všechny tyto úkony odpadají. Jedním stiskem tlačítka se na přední varné zóně nastaví stupeň devět a na zadní varné zóně se zobrazí stupeň jedna. Ve chvíli, kdy přesunete hrnec na zadní varnou zónu, se tato zóna aktivuje a vy můžete pokrm dovařit nebo ho udržovat teplý, aniž byste museli volit stupeň výkonu.

Hlavní roli hrají „chytré senzory“

Indukční varná deska může také disponovat senzorovým ovládáním DirectSelect, které umožňuje na přehledné stupnici volit požadovaný stupeň výkonu v rozmezí jedna až devět s možností volby „půlstupňů“.

Použití varné desky zjednodušuje a urychluje funkce QuickStart, díky níž můžete začít ihned vařit. Na varnou zónu prostě dáte hrnec nebo pánev a pak stisknete hlavní spínač. Senzory automaticky zjistí polohu nádobí a na displeji se okamžitě zobrazí aktivní varná zóna. Pak už jen nastavíte požadovaný stupeň výkonu.

Sledujte spotřebovanou energii

U některých indukčních desek můžete dokonce kontrolovat množství spotřebované energie. Ukazatel spotřeby energie po každém vaření zobrazí na displeji přesné informace o tom, kolik elektrické energie se od začátku vaření do vypnutí varné desky spotřebovalo. Díky tomu byste měli vařit úsporněji, tzn. používat poklice nebo udržovat během vaření stabilní teplotu. Zobrazování je volitelné a lze jej vypnout.

Text: Ivana Kukalová

27.1.2017 10:30

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist