Máte pronajatý byt? Klidně si na zeď pověste obraz, příčky ale nebourejte

Bydlíte v nájmu a nejste si jisti, jaké změny v zařízení interiéru můžete provést i bez souhlasu majitele?

8painter-2247395_1920-1100x618.jpg Celá galerie 13 Zdroj: Pixabay

Už při prohlídce potenciálního „nového“ bydlení vám asi často běží před očima potřebné změny. Je však dobré se předem s pronajímatelem ohledně případných úprav v bytě dopředu dohodnout. Jedno z jasných pravidel totiž zní, že pro úpravy jako přestavby nebo jiné zásadní změny potřebuje nájemce souhlas pronajímatele.

Malovat můžete, ale při stěhování budete malovat znovu

Otázkou je, co vše lze považovat za změnu v bytě. Panuje názor, že změnou je jakýkoli zásah do bytu, který není spojený s jeho údržbou či opravou. Ale přece se nebudete kvůli každému obrázku nebo poličce dovolovat majitele?

Berte to tak, že úpravu typu, jako je vymalování či tapetování stěn, pověšení věšáku v předsíni či obrazu v obýváku prostě potřebujete, ať už z praktických důvodů, nebo ke zútulnění bydlení. Ale raději rovnou počítejte s tím, že po skončení nájmu některé zásahy budete muset odstranit. Znamená to tedy, že asi budete muset vymalovat na původní barvu, strhnout tapety, popřípadě zasádrovat vyvrtané díry.

Problém zásadnějšího charakteru by mohl nastat, kdyby některý z těchto zásahů nebylo možné nijak odstranit a byt vrátit do původního stavu. V tom případě by byl souhlas pronajímatele před provedenou úpravou nezbytně nutný.

Bourání se vyvarujte

Provedete-li totiž zásadnější úpravy, jako je obložení, vybourání dveří nebo dokonce snad příčky bez souhlasu pronajímatele, může po vás žádat, abyste vše okamžitě odstranili, respektive uvedli byt do původního stavu. Může se jednat taky o změny v koupelně nebo v kuchyni.

Pokud jste tyto úpravy provedli bez souhlasu pronajímatele, nemáte ani nárok na náhradu vynaložených nákladů. A to ani v případě, že se úpravami zvýšila hodnota bytu a pronajímatel nakonec jejich odstranění nepožaduje. Ovšem naopak, pokud se hodnota bytu provedenými úpravami sníží, může po vás pronajímatel požadovat náhradu způsobené škody.

Co máte v nájemní smlouvě?

Dohoda o úpravách, která by měla být v ideálním případě už rovnou při podpisu zanesená do nájemní smlouvy, by tedy měla být co nejpodrobnější. Její součástí by měl být nejen popis možných úprav, ale i případná povinnost změny při skončení nájmu odstranit, případně to, zda je majitel bytu proplatí.

Kdy souhlas nepotřebujete?

I tady však existuje výjimka. Souhlas pronajímatele nepotřebujete v případě, pokud je třeba provést změnu nezbytně nutnou vzhledem ke zdravotnímu postižení nájemce či osoby, která s ním v bytě bydlí.

Neznamená to však, že byste se o tom s pronajímatelem neměli bavit. Ale pokud bude proti, můžete se obrátit na soud, který může udělit souhlas za pronajímatele. Samozřejmě nejdříve musí dospět k názoru, že plánovaná úprava je nezbytně nutná. Nicméně i v tomto případě budete muset před opuštěním bytu provedenou změnu odstranit, pokud na tom bude pronajímatel trvat.

 

28.1.2022 5:30 | autor: Ivana Kukalová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist