Máte opravdu dobře zařízenou ložnici?

Víte, co rozhodně nepatří do klidové zóny ložnic? Možná odpovědi neznáte, možná vše velmi dobře víte, ale pravidly se neřídíte, a to vám může škodit. Je to také váš případ? Vyvarujte se chyb, které stojí zdraví.

122407-1100x618.jpg Celá galerie 16 Zdroj: archiv redakce

Zdravé spaní, svěží vzduch, odpočinek a intimita – to chce především klid. Do odpočinkové zóny rozhodně nepatří elektrospotřebiče jako třeba stále tak nepostradatelný mobil, přehrávače hudby, notebooky, tablety, digitální světelné hodiny nebo televizory, byť by to byly supermoderní cool kousky. Pokud toto pravidlo číslo jedna nebudete respektovat, bude se v prostoru ložnice hromadit rušivá elektromagnetická energie, která má na svědomí spuštění řady chorob a neduhů.

Ložnice není pracovna ani skladiště
V ložnici se spí a nepracuje. Častým nešvarem je novodobý zvyk umístit do ložnice pracovní kout či přímo celé pracoviště. Máte toho v pracovním čase málo? Potřebujete si zanášet nejintimnější místo určené pro odpočinek a spánek nejrůznějšími starostmi, nevyřešenými pracovními otazníky a stresy? Takhle jste na nejlepší cestě k nespavosti, nechutenství, migrénám a depresím.

Další chybou je křečkování všeho potřebného a mnohdy i nepotřebného pod postelí. Je to však zároveň neuvěřitelné skladiště prachu, protože na věcech takto uklizených se tvoří velké vrstvy prachových částic. Nic dobrého pro astmatiky a alergiky. Situaci vyřeší uzavřená šatní skříň nebo jiný úložný prostor.

Příliš mnoho ozdob a závěsů
Čím více textilií, tím více alergenů a prachu. Trendem doby je naštěstí upustit od nadbytečného používání záclon a závěsů, protože se v nich usazují roztoči a prach. Standardem by měla být dřevená podlaha bez koberců a okna vybavená žaluziemi. Vystříhejte se rovněž příliš těžkých lustrů či visících obrazů přímo nad postelí, jejíž čelo je orientované hlavou směrem ke vstupním dveřím.

Elitní výběr živých rostlin
Diskutabilní je otázka umístění nejrůznějších květin a rostlin v ložnici. Názory se různí, odborníci se přiklánějí z vědeckých důvodů pro i proti. Dejte na zdravý selský rozum. Do ložnice nepatří uvadlé, nahnilé, umělé či sušené květiny. Představují mrtvou negativní energii.

Máte rádi kytičky a nemůžete si bez nich představit ani život v ložnici? Pak do těchto prostor pořizujte pouze ty živé rostliny, které nejsou příliš aromatické. Jako vhodná rostlina do ložnic je považován asparágus, ibišek nebo břečťan pokojový, který umí za 24 hodin pohltit až 90 procent škodlivin. Rovněž neuškodí pnoucí rostliny typu filodendronu, při dostatečném prostoru můžete pořídit i fíkus nebo nenáročnou palmu.

Nepřehlédněte! Velká inspirativní fotogalerie ložnic.

Vyvarujte se však sukulentů a kaktusů, které příliš harmonické energie do ložnice nedodají. Alergici by měli být na pozoru před rostlinami s chlupatými lístky, které spolehlivě na sebe nalapají prachové částice. K dalším nebezpečným pokojovým rostlinám patří jedovatý tzv. tchynin jazyk nebo také diefenbachie, kala či anturie. Jsou krásné, ale po případném požití ať už vašimi čtyřnohými miláčky nebo dětmi způsobuje otoky, křeče a dýchací potíže.

Text: Alexandra Rohanová
Foto: roomfiftytwo.blogspot.com, forums.thefashiopnspot.com, cystom-audio-video.com, techprone.com, vdetsky.ru, anu.edu.au, themaisonette.net, monnamcdiarmid.com, trofol.com, vhispersfromelizabeth.com, lifeisbutadrink.com, decor8blog.com

26.3.2013 4:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist