Máte neustálého vysávání a vytírání plné zuby? Pořiďte si robotický vysavač

Cítíte se tím názvem článku trochu zaskočení? Nemusíte. Přestože robotický vysavač má v názvu obsažené pouze vysávání, některý typ vám doma s přehledem také vytře. Podívejte se, co všechno tenhle chytrý přístroj vlastně umí a jak funguje.

5lifestyle-foto_2_vr05r5050-1100x618.jpg Celá galerie 21 Zdroj: Samsung

Jak vysává?

Robotický vysavač snímá celý prostor, a tak se obratně vyhne všem překážkám a vysaje i těžko přístupná místa. Před vysáváním není potřeba odstraňovat žádné předměty z podlahy. Je vybavený laserovým a kamerovým systémem, který mapuje místnost, snímá polohu nábytku a dalších objektů. Rotující boční kartáče nametou nečistoty pod přístroj. Tyto kartáče jsou uloženy na výkyvných ramenech, aby se spolehlivě dostaly do rohů a k hranám. Pokud je v cestě překážka, zasunou se zpět. Kartáčový válec pak dopraví nečistoty do sacího otvoru.

Jak vytírá?

Robotické vysavače vybavené funkcí pro vytírání zajišťují vysávání i mytí podlah najednou. Obsahují dvě oddělené nádoby. Jedna je určena pro prachové a hrubé nečistoty, druhá pro vodu. Tak je zajištěno, že nemusíte nádoby měnit během procesu úklidu.

Mytí podlahy zajišťuje hadřík z mikrovlákna, do něhož se elektronicky dávkuje voda, čímž se eliminuje její samovolné kapání ze zásobníku. Vodní nádržka pro mytí má elektronické čerpadlo, které když zjistí, že je vložen hadr z mikrovlákna, automaticky zapne funkci mytí a upraví množství vody na mopu.

Jak dlouho vydrží?

Moderní robotické vysavače vydrží pracovat až 150 minut v závislosti na znečištění uklízeného povrchu. Pokud se během úklidu vybijí, sami si najdou svou nabíjecí stanici (tak musí být zapojená v elektrické síti) a začnou se dobíjet. Některé modely jsou vybavené inteligentním systémem nabíjení, takže se nabijí jen do té míry, aby byly schopny naplánovaný úklid dokončit. Pak pokračují v práci přesně tam, kde přestaly. Po dokončení úklidu se opět vrátí do stanice a naplno se dobijí.

Kam se dostane?

Robotické vysavače zachytí nečistoty a prach i na špatně dostupných místech. Jsou poměrně nízké (některé z nich jsou vysoké třeba jen 85 milimetrů), což znamená, že se snadno dostanou i pod nábytek a postele. Pracují až ve čtyřech různých čistících režimech, kdy jeden z nich je určen pro velké plochy, jeden je zaměřený na úklid rohů, jeden slouží k intenzivnímu vysátí konkrétního místa (například když něco vysypete) a poslední je standardní mix, který průběžně uklízí jak plochu, tak i rohy místnosti.

Proč nespadne ze schodů?

Robotické vysavače jsou vybavené množstvím senzorů, které brání střetu s překážkami či pádu ze schodů. Snímače měří otáčivé pohyby a umožňuj spolehlivou navigaci i za úplné tmy.

Jak se ovládá?

Robotické vysavače mají snadné, intuitivní ovládání, ať již tlačítky přímo na přístroji, nebo pomocí dálkového ovladače. Nicméně hitem posledních let je „chytrá domácnost“, což se samozřejmě projevuje i v tomto případě. Některé typy můžete tedy ovládat na dálku pomocí integrovaného ovládání Wi-Fi a aplikace ve vašem smartphonu.

Jednoduchým dotykem jej můžete rychle spustit nebo zastavit, nastavit vícenásobné plány čištění a nastavit sací výkon. Stejně tak můžete ovládat i funkci mytí podlahy, při níž kromě jejího spuštění a vypnutí, můžete změnit i rychlost průtoku vody (nízká/střední/maximální). Takže i když jste mimo domov, můžete si být vždy jisti, že vše je správně vyčištěno. Přitom můžete sledovat, jak pokračuje čištění.

Díky obrazu kamery robotického vysavače, který lze přenášet živě na tablet nebo smartphone, také zjistit, zda je doma vše v pořádku: Jsou zavřené dveře na terasu? Co dělá pes? Není doma nezvaná návštěva? Toto a mnoho dalšího se dá pohodlně zkontrolovat několika kliknutími, ať jste v kanceláři, na nákupu, večírku nebo dovolené. Data jsou spolehlivě chráněna, protože všechny obrázky se přenášejí kódovaně a dekódují se až u příjemce (end-to-end kódování).

13.11.2019 5:30 | autor: Ivana Kukalová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist