Máte kliku?

Možná se právě chystáte vyměnit dveře v bytě za nové anebo vás už nebaví neustále spravovat staré vypadávající kliky. Pak je náš článek o klikách určen právě vám. Nabídneme vám několik typů na to, jak správnou kliku pro vaše dveře vybrat. Kliky totiž dokážou být nejenom praktickou součástí dveřního kování, ale zároveň i zajímavým designovým prvkem.

122542-1100x618.jpg Celá galerie 10 Zdroj: archiv redakce

Nedílnou součástí a doplňkem v interiéru je dveřní kování. Řadí se mezi ně kromě klik i madla, panty, zámky a podlahové zavírače. Samozřejmostí by mělo být jejich materiálové i designové sladění v celém bytě. Nutností je výběr kování podle funkce, kterou má splňovat. Vybírat budeme rozdílné kování pro bezpečnostní dveře vchodové, jiné kování pro garážová vrata a jistěže i pro dveře interiérové, kde budeme klást důraz spíše na eleganci.

Kování rozlišujeme podle typu materiálu, ze kterého je vyrobena jeho konstrukce zabudovaná ve dveřích. Dělí se tedy na kování s kovovou konstrukcí a kování s plastovou konstrukcí. A právě na této části záleží nejvíce, čím je kvalitnější, tím i jeho ovládání samotnou klikou bude snazší a dveře se vám budou tudíž lépe otvírat a zavírat. Dalším způsoben rozlišení kování dveří je rozdělení na štítové a rozetové. U štítového kryje štítek prostor kliky a zámku. U rozetového je zvlášť použita rozeta na kliku a zvlášť rozeta na zámek.

kliky-8.JPG

Zdroj: archiv redakce

Nepřehlédněte! Velká inspirativní galerie dekorací

Dnes se již dají sehnat i kliky kombinující více materiálů.  Nejčastěji využívaným materiálem na jejich výrobu je však nerez, odolný proti mechanickému povrchovému poškození. Také mosaz, chrom a nikl snesou mechanické zatížení. Interiérová kování bývají často vyrobena i z bronzu, matného niklu, ale i kvalitní hliník například s perleťovým povrchem může být právě tou vaší volbou. Příjemné při uchopení jsou kliky, na nichž je použito dřevo. Na výběr můžete mít i z trendových barev kování, které se skvěle kombinují s odstíny dýh, ale i s bílou barvou dveří.  Variantou levných kování jsou kování plastová. Jsou takto vyvinuta i jako speciální kování pro plastové dveře.

Stejně tak, jako když si vybíráte křeslo k sezení, posadíte se na něj nejdříve, abyste vyzkoušeli, zda se vám v něm bude dobře sedět, podobně je třeba vybírat i kování. Je dobré, vzít si kliku do ruky a takzvaně si ji osahat, vyzkoušet, zda vám padne do ruky, zda se vám s ní budou dveře snadno otevírat.

Náročným zákazníkům může současný sortiment v tomto směru nabídnout například kliky se skleněnou výplní, také s výplněmi dřevěnými, například s výplní z módního dřeva wenge anebo zebrano. Kovová konstrukce s povrchovým provedením chrom si také jistě najde své příznivce. Z matného niklu a přitom s jednoduchým designem a elegantním tvarem jsou také kliky určené do moderního interiéru.

Z dalších našich článků vám doporučujeme jeden z úzce souvisejících s problematikou dveřního kování: „ Interiérové dveře musí ladit a nepřekážet“.

Text: Zuzana Bohdalová
Foto: knobs-etc.com, sz-wholesaler.com, photolizer.com, ebay.com, lockschange.com, decorating-trends.com, napoleonnapoleon.com, ize.info

1.8.2012 4:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist