Máte doma starý sporák? MORA?

Sporáky zn. MORA jsou z pochopitelných důvodů tou nejrozšířenější součástí tuzemských kuchyní. A velmi často slouží již řadu let, sice nevypadá už nejlépe, ale stále funguje. Ale možná také máte doma tak trochu časovanou bombu. Mimochodem, jak přijdete na to, že je sporák potřeba vyměnit? A kolik energií váš věrný sporák spotřebuje? Víte to?

126739-1100x618.jpg Celá galerie 4 Zdroj: archiv redakce

Ve většině případů se lidé rozhodují pro výměnu prostě proto, že sporák již je starý: „máme ho 15 let a už by potřeboval vyměnit“.Podle odborníků by ale neměly být důvody pro výměnu čistě jen otázkou samotného stáří přístroje: „Léta nejsou vždy tím pravým měřítkem. Primárním důvodem pro výměnu spotřebiče by měla být nedostatečná bezpečnost jeho provozu,“ vysvětluje Jan Červenka, spolumajitel společnosti Plynservis. „Například za bezpečnost u plynových sporáků zodpovídá tzv. termopojistka trouby. Ta musí při zhasnutí plamene uzavřít přívod plynu a tím i zamezit úniku plynu do místnosti,“ popisuje Jan Červenka.

Např. sporáky, které nemají termopojistku trouby (např.MORA 268 a 269), nebo sporáky, u nichž je termo pojistka nefunkční a z důvodu stáří spotřebiče jsou již neopravitelné (např. MORA 212), musí jejich provozovatel nahradit sporákem novým. „Vyjmenované problémy jsou při povinné plynové revizi domácnosti považovány za vážnou závadu ohrožující bezpečnost,“ dodává Jan Červenka. Závadami na bezpečnosti však argumenty pro výměnu sporáku nekončí. Dalšími možnými problémy jsou například plynové úniky ve spotřebiči nebo nepohyblivé ovládací prvky (knoflíky). Staré sporáky často trpí i zkřížením dveří trouby, které má za následek neúsporný provoz spotřebiče. „Určitě bych doporučoval při jakýchkoliv pochybnostech kontaktovat odborníka, který spotřebič zkontroluje a posoudí, zda nastal čas pro jeho výměnu,“ radí Jan Červenka z Plynservisu.

TIP: Pokud uvažujete nad elektrickým sporákem, pak vážně zvažte investici do spotřebiče s nejnižší spotřebou. Znáte třídy energetické účinnosti? Umíte si vybrat spotřebič, který, jak se v Česku říká „nežere“? Zkuste se zamyslet a nevyhazujte peníze z okna.

Red. z materiálů PP

Foto: MORA, Hanák nábytek

17.8.2009 12:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist