Máte doma alergika? Zařiďte byt tak, aby se mu nemoc nezhoršila

Alergie patří mezi nejrozšířenější nemoci, v současnosti nějakou její formou trpí každý čtvrtý občan naší republiky. Zvláště v případě alergií na roztoče nebo prach je nutno přizpůsobit domácnost tak, abychom co nejvíce eliminovali jejich výskyt. Jak na to?

bydleni-s-alergiky-4-1100x618.png Zdroj: shutterstock.com

Podle některých dat se v ČR za posledních sto let počet alergiků zvýšil až na 40 % populace, zejména v pylových obdobích. Alergie není onemocnění jednoho orgánu, ale celková porucha imunity ve smyslu zvýšené reaktivity na některé běžné podněty. Je prokázáno, že pokud trpíme jedním typem alergie, je vysoce pravděpodobné, že se u nás projeví i další forma. Jednoho pacienta tak často trápí alespoň dva typy alergií – například spojení alergického astmatu a alergické rýmy či atopického ekzému,“ upřesňuje MUDr. Irena Krčmová, CSc., primářka Ústavu klinické imunologie a alergologie, LF HK a FN Hradec Králové.

Alergie vznikají hlavně doma

Je jedno, zda bydlíte v draze zařízeném loftu, nebo se tísníte v malé garsonce. Alergeny si nevybírají, a tak je potřeba přizpůsobit domov tomu, abychom co nejlépe zamezili výskytu roztočů a prachu, které jsou nejčastější příčinou celoroční alergické rýmy. Prašnost bytového a domovního prostředí závisí na faktorech, z nichž některé můžeme při zařizování interiéru ovlivnit.

Alergické reakce vyvolávají především exkrementy roztočů. V průběhu svého života jsou jich schopni vyprodukovat množství, které odpovídá až dvousetnásobku jejich váhy. Libují si v teple, vlhku a tmě, proto se v domácnosti vyskytují především v lůžku, kobercích, sedačkách a dalších textiliích. Při zařizování bytu se proto soustřeďte především na výběr materiálů,“ říká alergoložka MUDr. Marcela Vorlíčková.

Pomůže hygiena a čistota

Alergikům na pyly pomůže, když se po příchodu domů převléknou do čistého oblečení, protože pyl se na oblečení zachytí. Vhodné je i osprchování, které vás zbaví pylových zrnek na pokožce a ve vlasech. Přitěžujícím faktorem sezonní alergie mohou být také roztoči, kterým se daří zejména v matracích a ložním prádle. Vhodné je používat bariérové povlaky na polštáře, deky a matrace, které jsou svým charakterem nepropustné pro průnik roztočů. Jednou za 2 měsíce vyperte lůžkoviny nejméně na 60 °C a matrace důkladně vysajte. Také je dobré zároveň použít některý z přípravků proti roztočům.

Pokud sdílíte domácnost se zvířecím mazlíčkem, máte v domácím prachu obsaženy také zvířecí alergeny. Zejména alergeny kočky dosahují ze všech zmíněných alergenů nejmenších rozměrů a klesají hlouběji do plic. V interiérech se tak dostanou téměř všude. „Alergické vazby nevznikají na zvířecí srst, ale na alergeny v ní usazené. Ty pocházejí ze zvířecích slin, moči, potu a lupů, které se po zaschnutí uvolňují do místnosti a zůstávají tak v domácnosti i měsíce poté, co v ní bylo zvíře naposledy. Pokud máte pouze alergickou rýmu s vazbou na domácího miláčka a zvíře doma stále zůstává, vystavujete se riziku rozvoje alergie v průduškové astma,“ informuje primářka Irena Krčmová.

Snížit obsah alergenů v bytě lze pravidelným úklidem, především utíráním prachu a pravidelným a kvalitním vysáváním.

Pozor ale na některé robotické vysavače, které prach s alergeny v místnostech namísto vysávání spíše víří. Stejně tak se nelze úplně spoléhat ani na klasické vysavače, které sice vysávají lépe, ale ty nejjemnější částečky s alergeny vracejí stále zpět do místnosti. Prach se proto po vysávání znovu usazuje na nábytku i podlahách. Naopak funkčním řešením jsou vysavače centrální, které veškerý prach s alergeny odvádí mimo vysávané místnosti.

Nedejte roztočům šanci

V posteli strávíme třetinu života a zároveň je nejlepším útočištěm roztočů v bytě. Je jasné, že bychom měli jak posteli, tak hlavně matraci a lůžkovinám věnovat maximum pozornosti. Ve skutečnosti jim ho často věnujeme minimum. Přitom hlavně u dětí může jejich správný výběr ovlivnit, jak moc se alergie rozvine, a ovlivnit tak život v dospělosti.

Přírodní materiály jsou vždy sázkou na jistotu – zcela prodyšné, neblokují kožní dýchání a přispívají ke správné funkci lidského metabolismu. Alergici je nejlépe snášejí. Při výběru postele i samotné matrace sledujte použité materiály. V boji proti alergenům jsou nejlepší volbou přírodní materiály, které jsou pro lidskou pokožku nejpřirozenější a zároveň jsou odolné vůči roztočům.

Důležité je dbát na hygienu postele a lůžkovin. Časté praní a hlavně větrání jsou zásadní. Lůžkoviny, které používáte, je dobré nechat vždy půl hodiny před uložením vyvětrat, a pokud to jde, vůbec nezastýlat. Přesně to totiž brání roztočům v jejich dalším vývoji a přežití. Perte nad 60 °C, povlečení měňte nejméně jednou za dva týdny. Přikrývky a polštáře jednou za tři měsíce.

Rám postele se snažte vybrat co nejjednodušší, tak aby prostor pro prach dostal minimální příležitost. Ideální je tuhé dřevo, které nejen odolává roztočům, ale podle Feng shui je navíc přímo nabité energií.

Koberce nemají v bytě alergika místo

Také nevhodně zvolená podlaha může být domovem alergenů. Zapomeňte na koberec ode zdi ke zdi. Alergeny si v něm přímo libují, a navíc je naprosto passé i co se týká interiérového designu.

Pokud si chcete interiér zpříjemnit koberečkem, volte takový, který můžete často prát v pračce, a roztoči v něm nebudou mít šanci. Dobrou variantou je masivní či dřevěná plovoucí podlaha. Tyto povrchy jsou jednoduché na údržbu a časté vytření vlhkým hadrem odstraní prach i roztoče.

Minimum nábytku a dekorací

Co se týká množství dekorací a nábytku, mělo by být co nejmenší a co nejjednodušší. Byt si zařiďte jednoduchým pravoúhlým nábytkem bez zbytečných ozdob a příkras, který jednoduše setřete, a nebude se na něm držet prach. Dekorací v podobě porcelánu po babičce či dárků od kamarádek se zbavte úplně – šance, že je minimálně dvakrát týdně důkladně otřete, není velká.

Mnoho případů alergií má na svědomí laminovaný nábytek z dřevotřísky, který může obsahovat formaldehyd. Je to karcinogenní a alergenní látka, která leptá sliznice. Při dlouhodobém vdechování může způsobovat bolesti hlavy. Proto volte do bytu a do dětského pokoje zvlášť nábytek z masivu ošetřený vosky nebo oleji, případně vodou ředitelným nátěrem. Kdyby jich bylo v domácnostech víc, bylo by méně alergiků.

Čtěte také:

Na závěsy a záclony zapomeňte

Záclony jsou nejlepším lapačem prachu a je vhodné nahradit je žaluziemi, které jsou lépe udržovatelné a prachu se na nich nebude tolik dařit. Ze stejných důvodů dejte přednost malbě před tapetami.

Vlhkost v bytě hraje velkou roli

Významnou roli hraje také vlhkost v bytě, tu se snažte udržovat kolem 50 %. Při vyšší vlhkosti vznikají ideální podmínky a živná půda k množení roztočů, plísní a dalších mikroorganismů, které stojí za mnoha alergiemi. Pravidelné větrání je pro udržování zdravého mikroklimatu také velmi důležité,“ doporučuje alergoložka MUDr. Marcela Vorlíčková.

text: Julie Veselá, zdroj: MUDr. Marcela Vorlíčková, MUDr. Irena Krčmová, CSc., Foto: shutterstock.com

4.7.2022 2:00 | autor: Julie Veselá z dostupných zdrojů

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist