Máte doma alergika? Zařiďte byt tak, aby se mu nemoc nezhoršila

Alergie patří mezi nejrozšířenější nemoci, v současnosti nějakou její formou trpí každý čtvrtý občan naší republiky. Zvláště v případě alergií na roztoče nebo prach je nutno přizpůsobit domácnost tak, abychom co nejvíce eliminovali jejich výskyt. Jak na to?

(Zdroj: shutterstock.com)

Podle některých dat se v ČR za posledních sto let počet alergiků zvýšil až na 40 % populace, zejména v pylových obdobích. Alergie není onemocnění jednoho orgánu, ale celková porucha imunity ve smyslu zvýšené reaktivity na některé běžné podněty. Je prokázáno, že pokud trpíme jedním typem alergie, je vysoce pravděpodobné, že se u nás projeví i další forma. Jednoho pacienta tak často trápí alespoň dva typy alergií – například spojení alergického astmatu a alergické rýmy či atopického ekzému,“ upřesňuje MUDr. Irena Krčmová, CSc., primářka Ústavu klinické imunologie a alergologie, LF HK a FN Hradec Králové.

Alergie vznikají hlavně doma

Je jedno, zda bydlíte v draze zařízeném loftu, nebo se tísníte v malé garsonce. Alergeny si nevybírají, a tak je potřeba přizpůsobit domov tomu, abychom co nejlépe zamezili výskytu roztočů a prachu, které jsou nejčastější příčinou celoroční alergické rýmy. Prašnost bytového a domovního prostředí závisí na faktorech, z nichž některé můžeme při zařizování interiéru ovlivnit.

Alergické reakce vyvolávají především exkrementy roztočů. V průběhu svého života jsou jich schopni vyprodukovat množství, které odpovídá až dvousetnásobku jejich váhy. Libují si v teple, vlhku a tmě, proto se v domácnosti vyskytují především v lůžku, kobercích, sedačkách a dalších textiliích. Při zařizování bytu se proto soustřeďte především na výběr materiálů,“ říká alergoložka MUDr. Marcela Vorlíčková.

Máte doma alergika? Zařiďte byt tak, aby se mu nemoc nezhoršila
Máte doma alergika? Zařiďte byt tak, aby se mu nemoc nezhoršila (Zdroj: shutterstock.com)

Pomůže hygiena a čistota

Alergikům na pyly pomůže, když se po příchodu domů převléknou do čistého oblečení, protože pyl se na oblečení zachytí. Vhodné je i osprchování, které vás zbaví pylových zrnek na pokožce a ve vlasech. Přitěžujícím faktorem sezonní alergie mohou být také roztoči, kterým se daří zejména v matracích a ložním prádle. Vhodné je používat bariérové povlaky na polštáře, deky a matrace, které jsou svým charakterem nepropustné pro průnik roztočů. Jednou za 2 měsíce vyperte lůžkoviny nejméně na 60 °C a matrace důkladně vysajte. Také je dobré zároveň použít některý z přípravků proti roztočům.

Pokud sdílíte domácnost se zvířecím mazlíčkem, máte v domácím prachu obsaženy také zvířecí alergeny. Zejména alergeny kočky dosahují ze všech zmíněných alergenů nejmenších rozměrů a klesají hlouběji do plic. V interiérech se tak dostanou téměř všude. „Alergické vazby nevznikají na zvířecí srst, ale na alergeny v ní usazené. Ty pocházejí ze zvířecích slin, moči, potu a lupů, které se po zaschnutí uvolňují do místnosti a zůstávají tak v domácnosti i měsíce poté, co v ní bylo zvíře naposledy. Pokud máte pouze alergickou rýmu s vazbou na domácího miláčka a zvíře doma stále zůstává, vystavujete se riziku rozvoje alergie v průduškové astma,“ informuje primářka Irena Krčmová.

Snížit obsah alergenů v bytě lze pravidelným úklidem, především utíráním prachu a pravidelným a kvalitním vysáváním.

Pozor ale na některé robotické vysavače, které prach s alergeny v místnostech namísto vysávání spíše víří. Stejně tak se nelze úplně spoléhat ani na klasické vysavače, které sice vysávají lépe, ale ty nejjemnější částečky s alergeny vracejí stále zpět do místnosti. Prach se proto po vysávání znovu usazuje na nábytku i podlahách. Naopak funkčním řešením jsou vysavače centrální, které veškerý prach s alergeny odvádí mimo vysávané místnosti.

Máte doma alergika? Zařiďte byt tak, aby se mu nemoc nezhoršila
Máte doma alergika? Zařiďte byt tak, aby se mu nemoc nezhoršila (Zdroj: shutterstock.com)

Nedejte roztočům šanci

V posteli strávíme třetinu života a zároveň je nejlepším útočištěm roztočů v bytě. Je jasné, že bychom měli jak posteli, tak hlavně matraci a lůžkovinám věnovat maximum pozornosti. Ve skutečnosti jim ho často věnujeme minimum. Přitom hlavně u dětí může jejich správný výběr ovlivnit, jak moc se alergie rozvine, a ovlivnit tak život v dospělosti.

Přírodní materiály jsou vždy sázkou na jistotu – zcela prodyšné, neblokují kožní dýchání a přispívají ke správné funkci lidského metabolismu. Alergici je nejlépe snášejí. Při výběru postele i samotné matrace sledujte použité materiály. V boji proti alergenům jsou nejlepší volbou přírodní materiály, které jsou pro lidskou pokožku nejpřirozenější a zároveň jsou odolné vůči roztočům.

Důležité je dbát na hygienu postele a lůžkovin. Časté praní a hlavně větrání jsou zásadní. Lůžkoviny, které používáte, je dobré nechat vždy půl hodiny před uložením vyvětrat, a pokud to jde, vůbec nezastýlat. Přesně to totiž brání roztočům v jejich dalším vývoji a přežití. Perte nad 60 °C, povlečení měňte nejméně jednou za dva týdny. Přikrývky a polštáře jednou za tři měsíce.

Rám postele se snažte vybrat co nejjednodušší, tak aby prostor pro prach dostal minimální příležitost. Ideální je tuhé dřevo, které nejen odolává roztočům, ale podle Feng shui je navíc přímo nabité energií.

Máte doma alergika? Zařiďte byt tak, aby se mu nemoc nezhoršila
Máte doma alergika? Zařiďte byt tak, aby se mu nemoc nezhoršila (Zdroj: shutterstock.com)

Koberce nemají v bytě alergika místo

Také nevhodně zvolená podlaha může být domovem alergenů. Zapomeňte na koberec ode zdi ke zdi. Alergeny si v něm přímo libují, a navíc je naprosto passé i co se týká interiérového designu.

Pokud si chcete interiér zpříjemnit koberečkem, volte takový, který můžete často prát v pračce, a roztoči v něm nebudou mít šanci. Dobrou variantou je masivní či dřevěná plovoucí podlaha. Tyto povrchy jsou jednoduché na údržbu a časté vytření vlhkým hadrem odstraní prach i roztoče.

Minimum nábytku a dekorací

Co se týká množství dekorací a nábytku, mělo by být co nejmenší a co nejjednodušší. Byt si zařiďte jednoduchým pravoúhlým nábytkem bez zbytečných ozdob a příkras, který jednoduše setřete, a nebude se na něm držet prach. Dekorací v podobě porcelánu po babičce či dárků od kamarádek se zbavte úplně – šance, že je minimálně dvakrát týdně důkladně otřete, není velká.

Mnoho případů alergií má na svědomí laminovaný nábytek z dřevotřísky, který může obsahovat formaldehyd. Je to karcinogenní a alergenní látka, která leptá sliznice. Při dlouhodobém vdechování může způsobovat bolesti hlavy. Proto volte do bytu a do dětského pokoje zvlášť nábytek z masivu ošetřený vosky nebo oleji, případně vodou ředitelným nátěrem. Kdyby jich bylo v domácnostech víc, bylo by méně alergiků.

Čtěte také:

Na závěsy a záclony zapomeňte

Záclony jsou nejlepším lapačem prachu a je vhodné nahradit je žaluziemi, které jsou lépe udržovatelné a prachu se na nich nebude tolik dařit. Ze stejných důvodů dejte přednost malbě před tapetami.

Vlhkost v bytě hraje velkou roli

Významnou roli hraje také vlhkost v bytě, tu se snažte udržovat kolem 50 %. Při vyšší vlhkosti vznikají ideální podmínky a živná půda k množení roztočů, plísní a dalších mikroorganismů, které stojí za mnoha alergiemi. Pravidelné větrání je pro udržování zdravého mikroklimatu také velmi důležité,“ doporučuje alergoložka MUDr. Marcela Vorlíčková.

text: Julie Veselá, zdroj: MUDr. Marcela Vorlíčková, MUDr. Irena Krčmová, CSc., Foto: shutterstock.com

Publikováno: 01.07.2022, Autor: autor: Julie Veselá z dostupných zdrojů

Mohlo by vás dále zajímat

Publikace bydlení pro alergiky

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Prof. Václav Špičák mluví o alergiích v bytě a o tom, jak minimalizovat zdroje alergenů.

Alergie u psa

Alergie netrápí pouze lidi. Jaké jsou nejčastější alergeny, které pejsky trápí?

Potravinové alergie

Potravinové alergie

Jak bojovat v domácnosti s roztoči

Jak bojovat v domácnosti s roztoči a jaká je nejúčinnější prevence prozradí pan doktor Václav Rupeš

Alergie u psů

Alergie u psů, jejich příčiny a léčba.

Jak na letní alergie

Jak na letní alergie

ČTĚTE DÁLE

Umíte správně položit příbory na prostřený stůl?
Umíte správně položit příbory na prostřený stůl?

Tipy a triky

Pokud jdeme do honosné restaurace, měli bychom si osvojit správné používání příboru. Jen tak se nám nestane společenské faux pas.

Víte, proč je pro většinu českých domácností zvlhčovač nutností?
Víte, proč je pro většinu českých domácností zvlhčovač nutností?

Tipy a triky

Zvlhčovač místnosti je tím nejlepším řešením pro zvlhčení suchého vzduchu. Má blahodárné účinky na váš organismus. Víte, jak si ho vybrat?

Přilákejte štěstí do svého domova s vhodnými pokojovými rostlinami
Přilákejte štěstí do svého domova s vhodnými pokojovými rostlinami

Tipy a triky

Vhodné pokojové rostliny můžete vybrat i podle proslulého asijského učení feng šuej. Zjistíte tak, které jsou pozitivní a které negativní.

Jak zatočit s vodním kamenem
Jak zatočit s vodním kamenem

Tipy a triky

Problémy s vodním kamenem řeší domácnosti v celé republice. Příčinou je tvrdá voda, která za sebou zanechává nejen nevzhledné stopy, ale ničí i spotřebiče.

Rádi byste si to v kuchyni ulehčili? Víme, jak si vše zjednodušit
Rádi byste si to v kuchyni ulehčili? Víme, jak si vše zjednodušit

Tipy a triky

Inteligentní spotřebiče do kuchyně nejsou nepřátelé, ale pomocníci. Ulehčí vám život. Nevěříte? Seznamte se s těmi nejšikovnějšími, možná změníte názor.

Rozehrajte doma symfonii vůní
Rozehrajte doma symfonii vůní

Tipy a triky

Voňavý byt je snem většiny z nás. Někdy ovšem nestačí jenom pravidelně větrat, ale naše domácí prostředí potřebuje trochu pomoci – třeba katalytickou lampy.

Zbavte domov obtížného hmyzu. Pomůžou babské rady i moderní vychytávky
Zbavte domov obtížného hmyzu. Pomůžou babské rady i moderní vychytávky

Tipy a triky

Asi každý zažil, jak je nepříjemné, když ho uprostřed noci probudí bodnutí komára nebo otravné lechtání mouchy, která si za přistávací plochu vybrala vaši ruku. Zbavte se obtížného hmyzu jednou provždy, máme pro vás hned několik způsobů, jak na to.

Jak čistit šperky v domácích podmínkách?
Jak čistit šperky v domácích podmínkách?

Tipy a triky

I nejdražší šperk ztrácí časem svůj lesk, pokud o něho správně nepečujeme. Poradíme vám, jak na to, aby vás vždy podtrhovaly vaši osobnost a dělaly vám radost svou krásou i po letech.

Pravidelná péče o spacák se vám vyplatí
Pravidelná péče o spacák se vám vyplatí

Tipy a triky

Péče o spacák je důležitá činnost z mnoha hledisek. Především jde o jeho živostnost, kterou pravidelnou péčí ještě prodlužíte. Neméně důležité je i jeho čištění.

Na čištění skvrn od trávy povolejte zdatné pomocníky
Na čištění skvrn od trávy povolejte zdatné pomocníky

Tipy a triky

Čištění skvrn od trávy je noční můrou každé hospodyně. Jsou nevyzpytatelné a úporné, ale vyzkoušet na ně můžete několik osvědčených prostředků, které by je měly odstranit.

S čistou digestoří bude vaše kuchyně jako ze škatulky
S čistou digestoří bude vaše kuchyně jako ze škatulky

Tipy a triky

Čištění digestoře, a to venkovního pláště i tukového filtru, vyžaduje pravidelnost, nicméně pokud ho nezanedbáte, strávíte údržbou minimum času.

Děsí vás osminozí návštěvníci? Zkuste se jich zbavit šetrně
Děsí vás osminozí návštěvníci? Zkuste se jich zbavit šetrně

Tipy a triky

Pokud vám vadí pavouci v domě, zbavte se jich šetrnou a přírodní cestou, která na ně mnohdy výborně funguje, a je navíc ekologická i ekonomická.