Máte byt na hypotéku? Díky reformám financí můžete mít náhle problémy

Připravované reformy financí navrhované vládnou Mirka Topolánka se dotknout v prvé řadě chudších a zadlužených rodin. Výdaje za bydlení budou v případě schválení reforem citelně vyšší, zdraží se i teplo a voda. Zadlužené rodiny se mohou náhle dostat do potíží.

Problematickou situaci státní poklady navrhuje vláda řešit finančním zatížením rozloženým na střední a nižší příjmové vrstvy obyvatelstva a současně zdražením věcí, bez kterých se nikdo neobejde. Je to teda sázka na jistotu.  Rodiny s vyššími příjmy naopak díky navrhované 15% dani ještě více posílí. Zdražení energií a vody však navýší rodinný rozpočet všem stejně. Vytápění uhlím, na které spoléhá asi 180 tisíc domácností, bude dražší díky ekologické dani. Od ledna příštího roku se také navrhuje zdražení dálkového tepla, jenž odebírají cca 4 miliony lidí. Vzhledem k zvýšení sazby DPH u potravin a díky zavedení celé řady poplatků (např. u lékaře) se výrazně navýší měsíční pravidelné výdaje a u rodin kalkulujících doposud s výdaji okolo 8 000Kč na osobu se mohou objevit vážné finanční potíže.

Velká fotogalerie obývacích pokojů

Uzavírání hypoték, jejichž splácení je závazné pod hrozbou exekuce a vystěhování, by tedy mělo být plánováno s výraznějšími rezervami.

Jaroslav Zákolanský
Foto archiv redakce

11.4.2007 4:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist