Máte alergii? Na roztoče? Tři základní rady lékaře

Alergie jsou civilizačním problémem a komplikují nám život přibližně od druhé poloviny minulého století. Zcela dominantní jsou pak alergie na pil a na prach (roztoči). Roztočům se ale můžeme poměrně účinně bránit, stačí dodržovat základní pravidla určená lékařem pro alergiemi trpící jedince.

125318-1100x618.jpg Zdroj: archiv redakce

Běžně se uvádí, že základním opatřením proti prachu a tedy i roztočům, je minimalizování množství textilií v obytném interiéru. Toto pravidlo je skutečně zásadní a jeho dodržování může mít za následek úlevu od potíží. Roztoči se ve struktuře textilií doslova cítí „jako doma“ a jsou to pak zejména koberce, závěsy, různé dekorativní dečky, přehozy přes křesla atd., kde jich je nejvíce a kde jsou ve velmi blízkém vztahu s tím, kdo je na ně alergický, tedy s vámi.

Pravidlo první: koberce nahraďte stíratelnou krytinou /lino, pvc, parkety, laminát, korek, dlažba/, kterou můžete ošetřovat vlhkým hadrem. Závěsy by měly být vystřídány žaluziemi, látkové a jiné povlaky sedacích souprav je dobré vyměnit za kožené, které se také dají jednoduše otřít.

Stejně tak je tomu i v případě různých matrací a polštářů, které mohou být v pravém slova smyslu  plné těchto alergenů a ve chvíli, kdy by mělo tělo odpočívat spánkem je naopak vystavováno jejich negativnímu vlivu.

Pravidlo druhé: lůžkoviny, respektive prostěradlo, povlečení na peřinu a na polštář, by tedy mělo být ze speciální textilie, která alergeny nepustí na vaše tělo. Celá sada vyjde cca na 6000Kč, k dostání je ve specializovaných obchodech (např. proalergiky.cz) a vyplatí se.

Pravidlo třetí: v ložnici byste měli mít pračku vzduchu, která bude vybavena vhodným filtrem a ionizátorem na eliminaci alergenů ve vzduchu, jež dýcháte.

Doporučení:
pokud máte potíže, např. časté respirační onemocnění, vleklé záněty průdušek, neustálou rýmu atd., vyhledejte nějaké imunologické centrum. Váš obvodní lékař  by vám měl poradit, případně zkuste do vyhledávače dát klíčové slovo (v uvozovkách) „imunologické centrum“.

Výstraha: alergiemi můžete začít trpět zcela bez varování i po třicátém roku věku a mohou klidně skončit astmatem..

Red.

16.5.2008 12:02

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist