Mapy – dekorace, které nestárnou

Myslíte si, že mapy jsou vhodné jen pro zeměpisce nebo historiky? Přesvědčíme vás, že se mýlíte. Při čtení v mapách zjistí i laik spoustu zajímavých skutečností. A často právě mapy v člověku podnítí touhu poznat neznámé země, které ho upoutají ať již svou polohou, spoustou zeleně, vodními toky, či kopcovitou krajinou.

6ancient-map-wall-mural-by-wallsauce.com_-1100x618.jpg Celá galerie 19 Zdroj: Wallsauce.com

Získáte levný originál

Máte doma někde dole ve skříni uložené staré mapy po předcích a nevíte, co s nimi? Samozřejmě, že záleží na tom, z které doby pocházejí a jak cenné tudíž jsou. Pokud však archiválie nejsou vyloženě vaším koníčkem, můžete je nabídnout k odkoupení v antikvariátu.

Nicméně máme pro vás i zajímavější využití. Zarámujte je a pověste si je na zeď místo obrazu. Pustíte-li se do rámování sami, nebo zda raději navštívíte odborníka, záleží samozřejmě jen na vás. Důležité však je vybrat takový rám, aby ladil nejen s typem mapy, ale také se zařízením v místnosti, do které ho chcete pověsit.

Jedná-li se o mapy historické, zvolte rám dřevěný, rustikální, případně kovový s patinou. Pokud se však chystáte tímto „obrazem“ ozvláštnit pokoj v minimalistickém stylu, bude se vám hodit jednoduchý dřevěný, úzký rám bez jakéhokoli tvarování a výřezů.

Nic ale nebrání tomu, abyste si zarámovali mapy současné či z nedávné minulosti. V takovém případě volte spíše rám moderní, může být různobarevný, vyrobený z hliníku i plastu. Mapu ale můžete nechat také zapaspartovat nebo ji umístit pouze do tzv. klipsových rámů, které ničím neruší celkový dojem z pověšené dekorace.

Výhodou rámování je však nejen to, že získáte snadno a levně nevšední dekoraci, ale použité sklo mapy navíc ochrání před prachem a případným vlhkem.

Zeď místo globusu

Jednou z možných variant, jak snít o cizokrajných zemích, je také obrazová tapeta. Můžete si vybrat, zda toužíte po celém světě a nalepíte si na zeď obě polokoule, nebo máte rádi jen jeden ze světadílů či států.

Pozitivní je, že ať už si na zeď dáte mapu současnou či historickou, pořídíte je přibližně za stejnou, většinou velmi příznivou cenu. Nemusíte se tedy obávat, že případnou manipulací poničíte vzácný archivní kousek.

Nábytek i textilie plné zeměpisu

Propadli jste netradičním dekoracím v podobě map? Nejste sami. Je evidentní, že krása povrchů s kresbou moří a světadílů se těší velké oblibě. Povšimli si toho i výrobci nábytku, textilií, koberců či svítidel, a proto si můžete pořídit takto dekorované komody, křesla, polštáře nebo lampy. A pak už si jen můžete užívat cestování po dávno zapomenutých krajích nebo už teď plánovat letní dovolenou.

2.2.2018 5:30 | autor: Ivana Kukalová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist