Manuál pro začínající hospodyňku: nebojte se živých květin!

Květiny. Ať řezané nebo v květináči, všechny dokonale oživí byt a dodají mu příjemnou domácí atmosféru. Řezanými by vás měl zásobovat přítel nebo manžel, ty v květináči často dodávají kamarádky nebo rodiče. Pokud takový dar obdržíte, jste z něj zoufalé? Nemusíte. Květiny nepotřebují tolik péče, kolik si možná myslíte. A za to, co přináší k vám do bytu, si vaše vzpomenutí alespoň jednou za čas zaslouží.

125911-1100x618.jpg Celá galerie 4 Zdroj: archiv redakce

Říkala vám maminka už odmala, že u vás všechny květiny za krátký čas uhynou? Že nejste schopná je zalít a přestože vám vadnou přímo před očima, prostě to nevidíte? Určitě nejste sama. Všechny jsme totiž věděly, že někdo vždycky přijde a květiny zalije. Stejně jako umyje nádobí… Ve svém vlastním království je však starost o rostliny přímo zábavou. Výsledky na sebe totiž nenechají dlouho čekat a jsou jen „vaše“.

Co květina, to originál a jiné nároky

Každá z rostlin vyžaduje jinou péči – to je potvrzená pravda, se kterou se nedá nic dělat. A na každé rostlině to nejlépe poznáte samy. Přestože existuje bezpočet rad, jak se o kterou starat, ne všechny ženy mají náladu a čas do odborných článků pronikat. Metodou pokus-omyl jistě také dosáhnete svého, nicméně je nutno počítat s jistým počtem odpadlíků, tedy s uschlými, shnilými či s parazity napadenými květinami, se kterými bude nutno se rozloučit.

Většinou stačí pravidelná zálivka

Každou rostlinu je třeba zalévat. To je zkladní pravidlo, se kterým si bohatě vystačíte. Optimální je provádět tuto činnost zhruba dvakrát týdně, tedy jednou za tři až čtyři dny, přičemž v létě, za parného počasí, je nutno periodicitu snížit a zalévat klidně i obden. V zimě, kdy je spíše sucho, naopak stačí zavlažovat i jednou za týden.

Zkuste se jim přizpůsobit

Ač se většina rostlin vašemu řádu vzpírat nebude a pod vaší taktovkou bude plnohodnotně vegetovat, některé s ním souhlasit nebudou a budou schnout či naopak uhnívat. Zde je třeba podřídit se rostlině a zavlažování jí přizpůsobit.

Květinová výzdoba: inspirativní fotogalerie


Z běžných domácích rostlin se průměru vymykají hlavně fialky, které je třeba zalévat méně, nebo dracény, které chtějí vody naopak mnohem více. Všechny potřeby ale poznáte po čase sama. Pokud se květině nedostává toho, co potřebuje, je to na ní velice dobře vidět. Na jejím vzhledu zkrátka něco nebude sedět. Schlíplé nebo zašedlé listy jsou většinou prvním znakem odchylky od normálu.

Slunce a světlo

Stejně jako pravidelná a vhodná závlaha je důležité světlo. Pokud květina chřadne u okna, zkuste ji přesunout ke zdi, kde na ni nebude dopadat tolik slunečních paprsků. Pokud máte pocit, že rostlině v koutku naopak sluníčko chybí, šup s ní na parapet.

Ne vždy se podaří rostlině po nevhodném režimu „zbráborat“, ale s tím si nemusíte lámat hlavu. To se stává všem pěstitelkám květin, i těm zdatnějším. Pamatujte, že na první pohled dokonalé rostliny nepřirozeně zelené barvy jsou většinou „vyhnané“ ve sklenících a ať děláte co děláte, u vás doma se jim po přinesení z obchodu líbit nebude ani na parapetu, ani u stěny.

I řezaná krása něco stojí

Řezané květiny dokáží také vydržet dlouho, stačí jim jen občas seříznout stonky a vyměnit vodu. Pokud se vám stává, že po dlouhém hledání zapáchajícího ložiska v obýváku objevíte zvadlou, seschlou či shnilou růži za skříňkou, jejíž vodu musíte ne vylít, ale doslova vyklopit z vázy přímo do záchodu, asi bude něco v nepořádku.

Samozřejmě je pochopitelné, že nebohá květina musela své místo na stole uvolnit brambůrkám a vínu při poslední návštěvě vašich přátel a zpoza skříňky se připomněla až nepředstavitelným zápachem, stále je to však živý prvek, který dodá vašemu bytu šmrnc pouhou svojí existencí.

Kouzlo domova

I ten nejzarytější odmítač květin se jednou stane jejich milovníkem. Stačí pochopit jejich kouzlo a rozhlédnout se kolem sebe. Pokud jsou totiž květiny v bytě, všechno vypadá v pořádku. Pokud tam nejsou, v bytě stále něco chybí, stále to tam není ono… Už víte, co je tím posledním klínem, který chybělo zarazit do dokonalosti vašeho domova?

Martina Tlachová
Foto: Plaza Plzeň, kvetiny.tobudetecubr.net, chovatelka.cz

21.10.2008 12:02

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist