Máme tady advent. Už máte doma věnec?

Také rádi zapalujete svíčky a počítáte podle tradice dny do Vánoc? Pak by vám ve vánoční výzdobě jistě neměl chybět adventní věnec. Dnes již existuje mnoho variant, a tak si můžete vybrat, zda se vám více líbí klasický, lineární či kovový s jednoduchými liniemi.

15west31202269098_07c8193f0f_o-1100x618.jpg Celá galerie 30 Zdroj: Westwing

Co praví tradice?

Možná si každoročně pořizujete adventní věnec, ale ani vás nenapadlo se zamyslet nad tím, proč patří právě tenhle dekorační prvek k vánočním tradicím.

Co tedy vlastně symbolizuje? Podle tradičních zvyklostí by měl být věnec vyrobený z různých jehličnanů, které značí trvalý život. Někdy se však můžete setkat i s věncem vyrobeným z vavřínu.

Kruhový tvar věnce vlastně nemá začátek ani konec. Symbolizuje věčnost Boha, nesmrtelnost duše a vzkříšení inspirované Kristem.

Jak zapalovat svíčky?

Ke klasickému adventnímu věnci patří také čtyři svíčky. Jejich rozmístění symbolizuje Kristův kříž a jeho požehnání na každou světovou stranu. Svíčky se začínají postupně zapalovat každou adventní neděli, a to čtyři týdny před Štědrým dnem. Také jednotlivé svíčky na adventním věnci však mají svou zvláštní symboliku. Ta první je oslavou naděje a očekávání, druhá symbolizuje lásku, třetí radost a čtvrtá klid a mír. Svíčky by měly být různě velké. První se zapaluje ta největší, která musí vydržet celý advent. Postupně se pak k ní přidávají ty menší.

Někde je zvykem dávat doprostřed věnce ještě pátou svíčku. Ta by měla být zásadně bílá, zapaluje se až na Štědrý den a je symbolem Panny Marie a Ježíše Krista.

Jak to teď chodí?

Adventní věnec se svíčkami najdete asi na stolech ve většině domácností. Ne vždy je však vyrobený z čerstvých větviček, praktičtější hospodyňky si pořizují věnce z umělého jehličí, které se dají použít opakovaně.

Chcete-li je vyhnout opadávajícímu jehličí, ale zároveň trváte na přírodních materiálech, je docela dobrým kompromisem věnec vyrobený ze šišek a proutí, ale populární jsou i věnce z kovu. K jejich dekorování se často kromě jehličnanů používají také rostlé živé květy, jako jsou například růže.

Věnec bez svíček?

Hodně rozšířeným zvykem je adventní věnec věšet. Ať již na dveře, na lustr nebo jen tak na zeď. Ten je místo svíček opatřený stuhou, aby se dal pohodlně pověsit. Jinak materiály, z nichž je vyrobený, se nijak neliší. Mělo by se jednat spíše o přírodniny. Umělým dekoracím je lepší se vyhnout.

Jde to i bez věnce

Mít doma adventní věnec však není nutnou podmínkou. Vánoce se vám určitě vydaří i bez něj. Oblíbené jsou tzv. lineární adventní svícny, které se hodí zvláště na oválné nebo obdélníkové stoly. Pro vytvoření sváteční atmosféry však často postačí dát do místy nebo na oválný tác čtyři svíčky a jejich okolí dozdobit třeba mechem, větvičkami jehličí, šiškami a vlašskými ořechy.

 

4.12.2019 5:30 | autor: Ivana Kukalová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist