S malým pozemkem si poradili originálně: Postavili chatu, na střechu posadili saunu s terasou

Rozloha 235 m2 spíš odpovídá rozloze domu než pozemku, ale i s tak maličkými parcelami se můžeme na venkově setkat. V jihomoravských Bukovanech u Kyjova jeden takový najdete. Kromě obytného stavení se na něm stával i kozí chlívek. Teď bude sloužit jako víkendový dům.

senaa-weekend-house-in-bukovany-alex-shoots-buildings-26-1100x618.jpg Celá galerie 32 Zdroj: Alex Shoots Buildings

Domek na prudce se svažující pidiparcele se nachází v příjemné uličce s velmi omezeným přístupem. Původním záměrem byla rekonstrukce stavení a přilehlého kozího chlívku, ale po zjištění skutečného stavu se musela hledat jiná cesta. Architekti Václav Navrátil a Jan Sedláček ze SENAA architekti navrhli na půdorysu zbořeného chlívku postavit novostavbu a napojit ji na původní domek.

Ve zděné části na místě původní světnice se nachází ložnice, koupelna a WC. Chodbou je spojen s prosklenou novostavbou, ve které našla místo kuchyně, jídelna a obývací zóna. Na plochou střechu posadili domek se saunou. Střešní terasa je prodloužena za dům tak, že doslova se zakusuje do přilehlého svahu. A tam našel místo bazén s úchvatným panoramatickým výhledem. Díky tomuto fíglu se zvětšila užitná plocha pozemku téměř na dvojnásobek.

Novostavbu domku tvoří ocelová konstrukce, která zvládne i velké zatížení. Nástavbu postavili ze dřeva a obložili prkny ošetřenými tradiční lidovou japonskou technikou shou-sugi-ban opalovaného dřeva.

Čtěte také:

Ostatně v celém domě si podávají ruku moderní postupy a materiály s historickými technologiemi. Příkladem je ručně tesaný povalový strop vsazený do ocelové konstrukce, na kterou navazuje bezrámové velkoplošné zasklení. Vnitřní omítky jsou ve hmotě probarvené a gletované bez dodatečné povrchové úpravy. Výrazný zjemňující prvek jsou zaoblené rohy ostění a nadpraží oken.

Díky neotřelému řešení tak architekti zvětšili možnosti využití pozemku natolik, že se na něj ještě vešla kůlna na kola. Směs rozmanitosti detailů a celkové dispoziční řešení vytváří architektonický zážitek z prostoru a ukazuje možnost implementace moderní architektury do historického kontextu vinařské uličky.

30.3.2022 11:30 | autor: Jana Truksová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist