Malý obývací pokoj – tipy pro vás

Možná se vám už stalo, že jste byli na návštěvě v prostorném domě a stejně jste si tak nějak připadali stísněně. A možná jste si posteskli, že pokud by se do rukou dostal vám, vypadal by úplně jinak.

119523-1100x618.jpg Celá galerie 9 Zdroj: archiv redakce

A to máte jistě pravdu. Sto lidí, sto názorů a nápadů. Většina z nás však pracuje s velmi malými prostory, kam se tak nějak musíme poskládat, abychom si co nejméně vadili. A nejvíce to odnáší obývací pokoj.  Ale ať už máte obývák o rozměru 10m2 nebo 50m2 je důležité při zařizování respektovat určitá pravidla, protože jinak o sebe budete neustále zakopávat.

1. K čemu slouží
Je velmi důležité pečlivě si promyslet,  k čemu bude váš obývací pokoj sloužit. Často se totiž stává, že se snažíme do obýváků nacpat křeslo s lampičkou, ve kterém si budeme číst, i když si stejně nejraději čteme v posteli nebo ve vaně. Máte speciální počítačový stolek, ale napíšete tak 3 emaily týdně? Kupte si notebook a stolek zrušte. Vše, co opravdu nepotřebujete, nemá v obývacím pokoji, co dělat.

2. Pravidelné cesty
Zkuste zapřemýšlet, kterými směry se v obývacím pokoji nejčastěji pohybujete. Na těchto cestách by se neměly nacházet žádné překážky. Nejen že je to bezpečné (protože se vám může povést tisíckrát nezakopnout o povalující se kabely, ale po tisící první…), ale také tím zajistíte plynulost „rodinného provozu“.

Nepřehlédněte – velká fotogalerie obývacích pokojů3. I barvy patří do malého pokoje
Nepodléhejte přesvědčení, že malé prostory musí mít nutně bílé stěny. Je ale pravda, že světlé odstíny prostor opticky nezmenší. Co je velmi efektní, je použití kontrastní barvy na čelní stěně. Ve výsledku je pak stěna o mnoho odstínů tmavší než zbytek pokoje. Je dobré ji vyzdobit obrázky nebo samolepkou na zeď, protože se na ni bude soustřeďovat většina pozornosti.

4. Stále zlepšujte
Někteří designéři vám to sice neřeknou, ale často raději preferují postupné úpravy než totální proměnu. Pokud totiž změny zakomponujete postupně, nejen že si na ně budete v klidu zvykat, ale také si ujasníte, zda prvotní plán na nákup určitého kusu nábytku byl správný, či nikoliv.

5. Inspirujte se ale nekopírujte
Pamatujte, že na obrázcích bývá vše krásně naaranžováno a nasvíceno tak, aby nábytek nebo jeho rozvržení krásně vyniklo. Neznamená to ale, že je to to nejlepší pro vás, nebo vaše prostorové dispozice. Inspirujte se, ale nesnažte se mít obývací pokoj přesně podle obrázku do posledního detailu.

Sabrina Harisová
Foto: floridamodernfurniture.com, iroonie.com, parainterior.com, free-home-decorating-ideas.com, themongrel.com, homesickdesigns.com, casahaus.blogspot.com, parehe.com

25.10.2011 11:55

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist