Malý byt, velké možnosti

Začínáte pracovat a stěhujete se sice do většího města, ale do menšího bytu? Co všechno do bytu pořídit, máte-li k dispozici jen jeden pokoj s kuchyňským koutem? Můžete si dovolit plnohodnotnou postel, ale i plnohodnotný obývací koutek s pohovkou? Jistě, že můžete. Stačí jen vhodně kombinovat nábytek a využít veškerý prostor, který je k dispozici.

Pokud se stěhujete a přemýšlíte, co vzít s sebou, vezměte opravdu jen to nejnutnější. V malém bytě pocítíte každou zbytečnost, proto nehleďte na sentiment a oblečení, na které jste opravdu více než rok nesáhli, jednoduše vyhoďte. Nebo je odneste na charitu, chcete-li mít lepší pocit. Nespoléhejte však na to, že teď si je třeba na sebe vezmete. Nevezmete.

Klasický tip pro malý byt: kombinujte světlé barvy

Než si do bytu nastěhujete veškerý nábytek, nebojte se jej vymalovat. Volte světlejší barvy, nebojte se barev studených, které dodají bytu opticky více prostoru. Nebojte se, že by se vám k barvě stěny nehodil nábytek. Různé odstíny hnědé se hodí takřka ke všem barvám, a pokud vám nebude přece jen odstín sedět, výrobci dodávají nábytek ve více barevných kombinacích, takže nebude problém si vybrat přesně podle vašeho gusta.

Velká fotogalerie obývacích pokojů

Nezapomínejte na úložný prostor. Máte-li k dispozici vhodnou předsíň, nebojte se její jednu stranu zařídit vestavěnou skříní až ke stropu. Místo pod stropem je třeba právě v menších bytech využít co nejlépe. Pokud se skříň nevejde do předsíně, zkuste najít jednu stěnu v pokoji a skříň nechat namontovat tam. Vhodná je stěna, se kterou bude sousedit postel.

Postel můžete oddělit od zbytku pokoje

I zacházení s postelí může problém jménem „malý byt“ částečně řešit. Zvolte raději větší, nejlépe velikosti jeden a půl. Je to praktičtější a v blízké budoucnosti nebudete potřebovat postel měnit. Přestože vám teď stačí klasické lůžko pro jednoho, všechno se může v nejbližší době změnit a vás by čekaly jen zbytečné výdaje. Pokud máte prostor, můžete spací část oddělit od obývací závěsy nebo knihovnou.

Pokud máte k dispozici opravdu malý byt, nebojte se umístit postel do vyšších částí pokoje, klidně přímo pod strop. Postel potřebujete jen v noci, přes den by vám stejně překážela. Do vzniklého prostoru pod lůžkem můžete umístit pracovní stůl nebo pohovku.

Pracovní a jídelní stůl v jednom

Samozřejmostí je menší stůl, u kterého můžete pracovat. Pokud nemáte dostatek prostoru, můžete jej nahradit stolem jídelním, který pořídíte akorát tak pro dva strávníky. Jste-li v bytě sami, část stolu vám poslouží na snídaně, večeře a víkendové obědy, na druhé části můžete mít papíry, lejstra nebo laptop.

Do bytu se hodí i malý konferenční stolek a jednoduchá obývací stěna. Zapomeňte na masivní stěny, co dokážou zaskládat půl pokoje. Jedna skříňka s několika poličkami nad ní vám musí postačit.

Velká inspirativní fotogalerie ložnic

Malý byt, malý obývací koutek

Nebojte se ani pohovky. Nejlepší je jednoduchá rozkládací, aby se dala využít i jako lůžko pro případné hosty. Pokud není místo, nebojte se pořídit dvě křesla. Nechcete přece při sledování televize nebo povídání s přáteli sedět na posteli.

Při vhodné kombinaci není problém dostat i do malého bytu vše, co je k životu potřeba. Budete-li se vyvarovat zbytečností a necháte-li byt volně dýchat, bude se vám žít i v jednom pokoji jako ve vile – nebude vám totiž nic chybět.

Mimochodem, do malého bytu by se mohl dát i krb a nemusíte k tomu mít ani žádný komín: Znáte krby, které nepotřebují komín?

Martina Tlachová
Foto: Home and Garden Blog, Design Mind, Notcot.org, Freshome, Great interior design

30.10.2009 12:02

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist