Malujeme byt podle principů Feng- šuej

Pokud jste se rozhodli vymalovat si byt podle principů Feng-šuej a stále váháte, jakou barvu zvolit pro ten určitý pokoj, inspirujte se v našem článku.

O barvách, které symbolizují 5 přírodních elementů stylu Feng-šuej a jejich významu, jsme psali v minulém článku, a teď se budeme věnovat každému pokoji zvlášť.

Zajímáte se o feng shui? Poraďte se na forum.living.cz
Ložnice

Ložnice je místem, kde si máme odpočinout od starostí a samozřejmě spát. Současně se ale stává prostorem, kde jsme nejvíce bezbranní, co se vlivů energie týče. Energie barev na nás nepřetržitě působí mnoho hodin a v pravidelných intervalech. Vybírejte tedy z barev, které mají harmonizující a ozdravné účinky, jako například modrá, světle žlutá, béžová, hnědá a zelená. Vzhledem k tomu, že v ložnici soustřeďujeme energii na další pracovní den, je dobré použít v doplňcích v malém měřítku akcenty červené,  pro kreativitu a úspěch. Vhodný je například přehoz přes postel, polštářky či rámečky na fotografie.

Feng shui bydlení: inspirativní fotogalerie

Dětský pokoj

Dětský pokoj je trochu složitější na výběr barev. Dítě si v něm nejen hraje a učí se, ale také spí. Proto by měl být členitý, nebo přehledně rozdělen na části. Rodiče mají tendence vymalovat dětský pokoj pouze světlými barvami, ale tím vlastně brzdí dětskou fantazii a kreativitu. Zeď, u které je lůžko, by měla být v očistných barvách tak, jako ložnice dospělých. Naproti tomu stěna, u které je pracovní stůl, by měla mít barvy kreativity, soustředění a psychické rovnováhy, mezi které se řadí žlutá, oranžová, purpurová, červená,  růžová, bílá a  šedá. V jiném rohu, kde si dítě hraje, by měly být zastoupeny barvy přiřazené k elementu dřeva, a to jsou hnědá a zelená. Nezapomeňte na výrazný koberec a závěsy.

Koupelna

Koupelna, stejně jako ložnice, je místností určenou pro relaxaci. Pokud je v koupelně i toaleta, která zastupuje negativní energii, začleňte barvy jako je hnědá nebo žlutá, pro celkovou harmonizaci energií. Je-li koupelna bez toalety,  platí pro výběr barev stejná pravidla, jako pro ložnici.

Pokoje pro celou rodinu – obývací pokoj a jídelna

Pokoje, ve kterých se setkává celá rodina, jsou na výběr barev  také složitější, protože každý z nás reaguje na barvy jinak. Měli bychom se tedy vyhýbat příliš divokým barevným kombinacím, ale také extrémně světlým barvám, nebo dokonce obývacímu pokoji sladěnému do jedné barvy. Pokud si nejste jisti, použijte barvy půdy a písku, které přinášejí rovnováhu ve vztazích, a pak například hnědou a zelenou, zlepšující vitalitu, zdraví a prosperitu. Doplňky a dekorace v barvách elementu ohně, můžete v malém množství rozložit po pokoji.

Jistě jste již zažili pobyt v  pokoji, kde jste se necítili dobře a nevěděli jste proč. Pravděpodobně zvolené barvy nebyly v harmonii s vaší energií. Výběru barev stojí za to věnovat více času, protože ať už vědomě či nevědomě  na ně reagujeme.

Sabrina Harisová
Foto: Femalevays.com, designfromyoursoul.com, freshome.com, kenlauher.com

19.7.2010 6:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist