Jak malovat na textil. Návod krok za krokem

Malování na textil je jedna z krásných výtvarných technik, kterou dobře zvládne ten, kdo je pečlivý, má trochu přesnou ruku a trpělivost. Myslíte, že tyto vlastnosti nemáte? Nebojte se a vyzkoušejte to s námi!

09-2-1100x618.jpg Celá galerie 8 Zdroj: Hana Rašínová

V prodejně výtvarných potřeb nebo v internetových obchodech si můžete podle vzorníků nakoupit potřebné barvy a pomůcky na malovaní. Výborné jsou francouzské krycí barvy ředitelné vodou Pébéo – Setacolor opaque. Tyto barvy lze spolu vzájemně míchat a vytvářet tak nejen nové barvy, ale i spoustu jejich odstínů. Jsou vhodné pro malování štětcem nebo pomocí malířských šablon. Po zažehlení z rubové strany jsou barvy odolné při praní do 40 °C. Malování můžete kombinovat s kresbou barevnými fixy na textil, např. Textil Art – Stoffmalsstifte od firmy Nerchau. Těmito fixy můžete obrázky konturovat nebo také vybarvovat. Rovněž se fixují zažehlením a pak jsou odolné při praní do 60 °C.

Těmito barvami můžete malovat obrázky na různé textilie, vhodné je plátno a bavlna. Barvy a techniku malování si nejdříve vyzkoušejte na jednoduchých kresbách, teprve, až si techniku osvojíte, pak se pusťte do složitějších obrázků.

Prostírání s motýly

Budete potřebovat:

  • barvy na textil Setacolor opaque nebo jiné barvy na textil
  • tenké štětce na malování
  • tužku nebo fantomový fix
  • konturovací černý fix na textil
  • ubrousky z režného plátna nebo bavlny
  • žehličku

Postup krok za krokem

Nejdříve je dobré si prostírání dobře vyžehlit, abyste nemalovali na pomačkanou látku. Pokud malujete podle nějaké předlohy, je dobré si obrázek zvětšit v kopírce na požadovanou velikost. Pak ho můžete i vystřihnou a použít jako obrysovou šablonu. Základní kontury si předkreslete buď obyčejnou tužkou, nebo fantomovou tužkou, která se vyzmizíkuje nebo vypere (poradí vám ve výtvarných potřebách). Můžete také kreslit rovnou černým nebo barevným fixem na textil.

Když máte připravenou kresbu motýla, můžete začít vybarvovat. Barvy dobře protřepejte. Není třeba je dále ředit vodou, protože jsou svojí konzistencí tak akorát vhodné na malování. Začínejte nejsvětlejší barvou a postupně vybarvěte všechny plochy. Barvy lze také docela dobře vzájemně překrývat nebo použít nakonec třeba bílou barvu na malbu detailů. Při malování se nemusíte držet přesně předlohy. Použijte barvy a dekor podle své fantazie. Rovněž můžete zvolit barvy, které vám ladí například k určitému nádobí nebo dalšímu prostírání stolu, příborům apod. Když máte motýla vybarveného, nechte barvy zaschnout a nakonec vytáhněte kontury tenkým štětcem s černou barvou nebo fixem na textil. Malba pak bude velmi výrazná.

Barvy nechte nakonec dobře zaschnout a zafixujte je po rubu žehlením po dobu asi 5 minut. Pak jsou barvy odolné proti vyprání. Řiďte se vždy návodem výrobce na lahvičce s barvami.

Text: Hana Rašínová

28.4.2017 5:30

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist