Malovaná trička v krabici od pizzy celebrity milují

Výtvarník Václav Bednář může děkovat za svůj způsob života i práce dědečkovi. Právě sběratel starožitností mu dal odvahu, vydat se na nejistou uměleckou dráhu, na které si Václav uvědomil, že ten, kdo chce mít svobodu, nemá nikdy jistotu, a to platí i naopak.

vaclav_bednar_galerie_vb16-1100x618.jpg Celá galerie 24 Zdroj: arhiv Václava Bednáře

Díky skvělému rodinnému zázemí můžeme v ateliéru Václava Bednáře gejzír nápadů a originálních technik, při kterých svou energii nanáší prakticky na vše, co udrží barvy pohromadě. Jeho hlavním zaměřením je však velmi výjimečná malba na kalené sklo.

V každém obrazu je život, proud myšlenek a exploze energie. Každý v jeho obraze může vidět i kus sama sebe. Jeho obrazy visí v domech mnoha osobností po celém světě.

Od starých mistrů k moderně

Již v mládí při studiu starých mistrů pochopil sílu řemesla a jak je důležité zvládnutí základních technik zejména ve volné disciplíně, jakou umění je. Postupem času přecházel k různým technikám tvorby, maloval barokní zátiší, ale i portréty – dam, pánů, dětí, domácích mazlíčků nebo slavných muzikantů. Maloval velké plakátové kompozice a velkoplošné malby na zdi. Kvůli tomu byla jeho spotřeba barev stále vyšší a brzy mu nebyla dosti velká žádná paleta.

Přemýšlel, jak to vyřeší, a náhle mu utkvěl pohled na tabuli kaleného skla, která se nasouvala do dřevěné vitríny, již si nechal před lety vyrobit u truhláře. A právě z ní – tím, že ji překlopil sklem nahoru a na záda namontoval kolečka – sestrojil velký pojízdný stůl, který používal jako velkou pojízdnou skleněnou paletu. Brzy poté namaloval první obraz na sklo.

Pohled z druhé strany

Zajímalo jej, jak bude vypadat z druhé strany a právě zde se jeho tvorba začala dělit na dva proudy. Na komerční tvorbu, aby vydělal na barvy, se kterými bude malovat, a na tu nekomerční, tedy na začátek štafety experimentů, zdokonalování techniky nanášení barev, míchání činidel a pigmentů. Začal postupně vznikat jakýsi předobraz jeho dnešní tvorby, která dnes má formu, energii, dynamiku, myšlenku a ojedinělost.

Poptávka po jeho dílech roste nejen ve světě, kde je více znám, ale také u nás. Jeho obraz si můžete pořídit domů, ale také pro dotvoření velkých prostor. Na každé instalaci se autor sám podílí.

Trička, která dostala celý svět

Do jeho portfolia se nesmazatelně zapsala ručně malovaná trička, která jsou uměleckým dílem nejen sama o sobě, ale i jejich balení je velmi exkluzivní a umělecké. Václav Bednář je totiž balí do ručně pomalovaných krabic od pizzy, vždy ve stejném stylu, jakým je pomalovaný oděv. Jeho trička objednávají lidé ze všech koutů světa. Některé známé osobnosti se v nich dokonce fotí a fotografie sdílejí na sociálních sítích a svých webech.

Celá myšlenka vzniku oblečení se zrodila ve chvíli, kdy Václav náhle ustrnul při pohledu na sebe samého při práci … na jeho oblečení bylo pomalu více barev než na obrazu. Od té chvíle vzniká originální značka oblečení „Out of Control“ – trička, bundy a kalhoty, ze kterých tryská radost, hravost a svoboda tvorby. Této oblasti se poslední dobou věnuje jen okrajově, protože většinu tvorby věnuje právě obrazům na kalené sklo.

Díla Václava Bednáře není potřeba analyzovat racionálním myšlením, spíše je vcítit a nechat na sebe působit energii, kterou vyzařují.

16.9.2021 10:30 | autor: Z dostupných zdrojů vytvořila redakce

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist