Na malém prostoru s omezeným rozpočtem dokázali vykouzlit pokoj navíc

Chodba, kuchyňka, dva pokoje a dvě nešťastně situované koupelny. Taková byla výchozí situace před rekonstrukcí. Kde architekti naši místo pro další pokoj?

alepreda-stepped-volume-apartment-studio-flusser-03-1100x618.jpg Celá galerie 20 Zdroj: Studio Flusser

Pražský byt o podlahové ploše 80 m2 byl zanedbaný, ve špatném stavu se nacházely zejména rozvody a odpady. Z toho důvodu bylo třeba přistoupit ke kompletní rekonstrukci. Zadáním investora bylo najít místo pro ještě jeden další pokoj, který bude sloužit jako pracovna, a hostinský pokoj. Rozpočet 1,2 milionu se zdá dostatečný, ale na tak náročnou rekonstrukci obvykle nestačí. Ale s tím si architekt Alessandro Preda z architektonického studia alepreda www.alepreda.com, se sídlem v New Yorku a italské Brescii dokázal poradit.

Řešením byla změna dispozice, která zahrnovala přesun kuchyně a využití vestavěných boxů, které ukrývají koupelnu a průchozí šatnu.

Výrazným handicapem bylo, že se přestavba realizovala během pandemie v roce 2020 a architekt proto nemohl navštívit místo a nasát jeho atmosféru. Veškeré návrhy a zadání prací tak probíhaly na dálku. I přesto je výsledkem hravý a kreativní interiér.

Co se dalo, to zachovali

Návrh pracuje s vloženými vestavbami, které skrývají nové funkce, upravuje dispozici a provoz bytu, a všude tam, kde to je možné, využívá původní prvky – jako například dveře a podlahy. V bytě vzniklo i několik průhledů, které pomáhají prosvětlit tmavší prostory. Všechna řešení musela být jednoduchá, funkční a rozpočtově přijatelná.

„Prvním zásahem do půdorysu byla změna orientace kuchyně na jih, čímž jsme získali okna pro nově vzniklou pracovnu. Nová kuchyně s dvěma pracovními deskami proti sobě je kompaktní ale funkční. Denní světlo sem přivádí interiérové okno ve zdi mezi kuchyní a novou pracovnou/pokojem pro hosty. Druhým zdrojem denního světla je pak vysoký průchod do obývacího pokoje s geometrickým výřezem v boku zárubně. Toto řešení opticky sjednocuje níže položené nadpraží dveří do pracovny s vyšším průchodem do haly. Jednoduchou kuchyňskou linku z IKEA ozvláštňují ručně vyráběné obklady typu metro a podlaha v paladiánském stylu – odkaz na italské kořeny našeho studia,“ popisuje rekonstrukci architekt Alessandro Preda.

„Nadměrně velkou vstupní halu jsme zmenšili vložením stupňovitého objemu samostatné šatny, která zároveň slouží jako vstup do ložnice. V ložnici se nachází další vložený stupňovitý objem, tentokrát koupelny. Denní světlo do koupelny přivádí kulaté okno umístěné v úrovni očí člověka ve sprše,“ vysvětluje architekt.

Zábavná geometrie

Důvody pro použití stupňovité geometrie vložených vestaveb jsou dva. Jejich odstupňování je jednak jasně vizuálně odděluje od původního vybavení bytu; má ale i praktické využití – jednotlivé plochy mohou sloužit k vystavování předmětů nebo jako další úložné prostory. Barevné řešení pak umocňuje rozdíl mezi původními a nově vestavěnými částmi, které jsou ponechány bílé.

„Škála materiálů použitých v hlavních prostorách bytu je záměrně neutrální. Všude, kde to bylo možné, jsme nechali původní dubovou podlahu přebrousit a ošetřit novým povrchovým nátěrem. Vstupní hala vyžadovala instalaci nové dřevěné podlahy, kterou jsme záměrně položili našikmo, abychom ji odlišili od historických parket ve vzoru rybí kosti. Interiéry menších prostor (obě koupelny a kuchyň) jsou hravější. Najdeme v nich barevné skříňky, obklady, spáry i výmalbu, které prostorám dodávají charakter,“ pokračuje Preda.

S minimem nábytku

Minimalismus se ukázal být cestou, jak reagovat na nevelký rozpočet. Klientovi navíc tento styl konvenuje.

Několik kusů nábytku pochází z tradiční české výroby. Například televizní stolek je český designový vintage kousek, který dostal nové kovové nohy.

Jídelní židle z ohnuté překližky s kovovými nohami si starší generace dobře pamatuje ze škol. Velká část zařizovacích předmětů pochází z konvenčních obchodů, ale díky umístění a kontextu působí, jako by byly vytvořené na míru.

1.10.2021 11:30 | autor: Julie Veselá

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist