Malebné norské domky Rorbu už nejsou jen pro rybáře

Typické obrázky z Norka představují malebné, barevné domky na skalnatém pobřeží. Říká se jim Rorbu a v minulosti v nich žili rybáři. Dnes už mají jiné využití. Můžete v nich bydlet i vy.

rorbu-1100x618.jpg Celá galerie 9 Zdroj: shutterstock.com

Všimli jste si, že mají převážně jen červenou či žlutou (až okrovou) barvu? Norové mají rádi pořádek, a tak barva rozlišovala využití každého Rorbu. Zatímco červené znamenaly přechodné útočiště, žluté měly své stálé obyvatele. Kromě toho byla červená barva rybího oleje nejlevnější a nejdostupnější.

Rorbu jsou charakteristické hlavně pro pobřeží norského souostroví Lofoty. Jedná se o malé až střední domky, které sloužily jako přechodné ubytování pro rybáře vyjíždějící na lov. Většinou částečně zasahují ze břehu i nad moře a vrhají se vstříc vlnám na pilotech. Pod domem býval uvázaný rybářův člun.

První Rorbu objednal pro rybáře už král Øystein v roce 1120. Tak důležitý rybolov v Norském království odjakživa byl! Původní jednoduché domky měly pouze dvě místnosti: komoru a pokoj s lůžky. V komoře rybáři skladovali kromě potravin také rybářské potřeby.

Místo rybářů turisté

Se změnou životního stylu a rozvojem dopravní infrastruktury mění své využití i původní rybářské domky. Stávají se z nich ubytovací kapacity pro turisty. Některé jsou renovovány do velice komfortních zařízení, jiné si zachovávají svůj strohý styl. Rorbu dnes najdete i jinde než na Lofotech, ale s těmito divokými ostrovy zůstanou spjaty navždy. Dotváří tamní drsnou atmosféru, kterou se inspiroval nejen Edgar Alan Poe.

Na norských ostrovech panuje zvláštní mikroklima tvořené severským větrem, sluncem, deštěm, mořem a v neposlední řadě vůní (či pachem?) sušených tresek. Tak jako k pobřeží patří Rorbu, k Rorbu patří na vysokých stojanech navázané sušené tresky.

Dům, kde žili rybáři…

Rorbu je zřejmě složenina ze slova „bu“, které je příbuzné slovesu „bo“, což v norštině znamená „aby žil“. První část slova „Ro“ používají Norové pro vyjádření „do řady“. Až do 19. století se v severských zemích využívaly dlouhé veslice bez motorů, kde se veslovalo jak jinak než v řadách za sebou. Celkově by tedy Rorbu mělo znamenat „dům, kde žili rybáři, když v řadách veslovali za rybami“. Jestli jsem to správně pochopila.

Co jsem ale pochopila určitě, je fakt, že navštívit Lofoty a nestrávit v Rorbu alespoň jednu noc, je prostě škoda!

19.2.2021 10:30 | autor: Gabriela Povýšilová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist