Malá kuchyň ve velkém stylu

Poměrně značná část (nejen) panelákových bytů se stále potýká s nedostatkem prostoru. Chybějící prostor je pak zvlášť patrný v kuchyních. Přesto se s omezenou rozlohou kuchyně lze vypořádat tak, aby nepřišla o nic podstatného ze své funkční ani estetické stránky.

Jaké úložné prostory zvolit do menší kuchyně?
Aby malá kuchyň nepůsobila stísněně, pokuste se vyhnout robustním skříňkám umístěným v horní části kuchyně. Úložný prostor je pro tuto místnost sice zásadní, ale lze jej vyřešit i alternativním způsobem. Místo velkých a mohutných skříněk je možné využít různé závěsné systémy nebo systém šikovných polic. Kromě větší vzdušnosti je výhodou poliček také jejich variabilita. Snadno je můžete zavěsit například i nad digestoř nebo do rohů kuchyně a prostor tak využít na maximum. Dáváte-li přesto třeba kvůli usazování prachu přednost skříňkám i v horní části kuchyňské linky, pak u nich zvolte průhledná dvířka.

Materiály do malé kuchyňky
Stejně jako je tomu v úzkých dlouhých chodbách a dalších stísněných prostorech, velmi podstatnou část práce i v kuchyni udělají zvolené materiály. Ideální je volit zrcadla a reflexní materiály typu sklo či lesklý kov. Ty kuchyni dodají světlo a dojem vzdušného prostředí. Jednoduše tak za pomoci dlaždic, prosklených skříňkových dvířek a doplňků rozjasníte a především zvětšíte celou místnost. Velmi důležitá je také volba materiálu podlahy. Ať už zvolíte mramor nebo linoleum, vždy se soustřeďte na světlé odstíny. Pokud preferujete vzory, volte spíše diagonály.

Dekorace a barvy v menší kuchyni
Měkké linie a jednoduché vzory jsou do malé kuchyně to pravé, protože prostor vizuálně zvětšují. Výběr barev do malé kuchyně ovšem trochu limitován. Rozhodně je vhodné volit světlé neutrální barvy nebo pastelové tóny. Iluzi větší prostoru také navodí barevné sjednocení zdí, skříněk a podlahy. Velmi podstatné je také osvětlení kuchyně. Obzvláště v menším prostoru se hodí využít denního světla. Ideální je, když se vám za pomoci vhodně rozmístěných zrcadel podaří jeho efekt ještě znásobit nebo světlo přivést z vedlejší místnosti.

Kuchyně – velká inspirativní fotogalerie

Co radí Feng Shui
Kuchyně je společně s ložnicí a koupelnou jednou z místností, které tvoří zásadní trojici pro Feng Shui. Kuchyni pak Feng Shui spojuje především se zdravím a bohatstvím. I v omezeném prostoru malé kuchyně toto tradiční čínské učení doporučuje určit veškerým věcem jejich jasné místo. Mezi další doporučení patří využívání již zmiňovaných poliček. Nejlépe, když se vám podaří na některé z vystavit menší květináč s bylinkami, které vnesou i do malé kuchyně čerstvou energii. Aby nebyl narušován správný tok energií v kuchyni, volte pravidelné a oblé tvary nábytku. Pracovní plochu se pokuste situovat tak, aby jste při práci u ní nestáli zády ke dveřím. I v menší kuchyni se snažte dodržet zásadu oddělení dřezu a varné desky, které jsou představiteli dvou nesourodých prvků vody a ohně – a jejich smísení není z hlediska energií žádoucí.

Čtěte také:

Kuchyně ve tvaru písmene „U“

Co by nemělo ve správné kuchyni chybět?

Univerzální kuchyň ve tvaru „L“

Klára Beščecová
Foto: Thekitchn.com, Hote-ls.com, Gharexpert.com, Design-ideas-for-kitchens.com, Smallkitchenremodelideas.net, Shelterness.com

15.6.2011 4:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist