Majitelé bytů už nebudou tolik doplácet na nepoctivé sousedy

Majitelé bytů v bytových domech či členové společenství vlastníků a bytových družstev musí v současnosti platit za své sousedy – neplatiče, často bez výhledu na to, že se jim peníze alespoň z části vrátí. V nejbližších dnech vstoupí v platnost novela zákona, která je vůči nim spravedlivější.

penize_profimedia-0007218642-1100x618.jpg Zdroj: Profimedia.cz

Pokud někdo z majitelů bytů v domě neplatí dlouhodobě poplatky za správu domu a zálohy na služby (platby za vodné a stočné, za teplo, za osvětlení společných prostor apod.), musí je za něj zaplatit ostatní členové. A dluh mohou po nepoctivém sousedovi vymáhat až poté.

Když se soused k zaplacení pohledávek nemá, může dojít k prodeji nebo dražbě jeho bytu. Bohužel, tito lidé dluží obvykle mnohem více než jen za bydlení a výtěžek z prodeje jeho nemovitosti pak připadne v celém rozsahu zástavnímu věřiteli, především bankám. Jako nevymahatelné jsou klasifikovány zhruba dvě třetiny těchto pohledávek. Společenství vlastníků nakonec nezbývá než dluh uhradit z vlastní kapsy.

Nadějné vyhlídky

V brzké době by měla vstoupit v platnost novela zákona o veřejných dražbách a insolvenčního zákona, která je vůči výše zmíněným věřitelům o něco spravedlivější. „Úprava zákona zajišťuje, že pohledávky související se správou domu, budou uspokojovány přednostně až do desetiny výtěžku z prodeje bytu ve prospěch společenství vlastníků,“ vysvětluje Martin Pösinger ze sousedské sociální sítě Sousedé.cz a dodává: „Toto upřednostnění pohledávek souvisejících se správou domu a pozemku v domech, které jsou v bytovém spoluvlastnictví, umožní lépe vyvážit práva věřitelů. Doposud totiž byl zástavní věřitel v nepoměrně lepším postavení než společenství vlastníků či vlastníci jednotek v domech.“

Pokud se tedy v současnosti potýkáte s nějakým dlužníkem ve svém domě, počkejte s podáním návrhu na exekuci do doby, než začne platit zmíněná novela. Pak se dostanete do výhodnějšího postavení a budete mít šanci, že se vám alespoň část peněz vrátí.

Co dělat, když máme v domě dlužníka?

Problémy, které trápí bytové domy, se zabývá portál Sousedé.cz a jejich spolupracující advokát JUDr. Ondřej Preuss, Ph.D., ve třech bodech radí, jak řešit problémy s dlužníkem v domě a předejít dalším nepříjemnostem.

Povinnosti výboru SVJ či představenstva BD

Statutární orgán SVJ či BD musí počítat s tím, že pokud přijme danou funkci, musí se z něj stát řádný hospodář. Nesmí tedy nechávat nic „vyhnít“. Důležité je např. právě včasné upomínání dlužníků. Kdyby se nějaká pohledávka stala nedobytnou, může se to obrátit proti danému předsedovi či členovi výboru, i když měl původně dobrou vůli. Doporučujeme nastavit jasný proces vymáhání pohledávky, kontrolovat správce při účtování a obecně dávat důraz na zpětnou vazbu od obyvatel domu.

Vymáhejte a vymáhejte

Základem je nastavení procedury vymáhání. Ideální je poslat nejprve dobrosrdečnou výzvu jen e-mailem. Pak přitvrdit s písemnou výzvou (s dodejkou), pokud ani poté nedojde k uhrazení pohledávky, je čas předat věc advokátovi. S návrhem exekuce bych počkal, až vejde v platnost zmiňovaná úprava zákona. Tak budete mít záruku, že z prodeje bytu dlužníka budou přednostně umořeny pohledávky za správu domu nebo alespoň jejich část. Změny v zákoně by měly vstoupit v účinnost přibližně za tři měsíce. Podle toho, kdy vyjde příslušná Sbírka zákonů.

Jak podat návrh na exekuci a insolvenční řízení?

Návrh na exekuci se podává až po vyhraném soudním sporu o konkrétní dluh. Je tedy vhodné to nechat na právním zástupci, advokátovi, který SVJ či BD v daném řízení zastupoval. Náklad by neměl zabrat víc než několik hodin jeho práce. Návrh na zahájení insolvenčního řízení či přihlášku do insolvenčního řízení může podat také advokát.

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist