Majitel bytu vám nemůže zvýšit nájem „jen tak“

Zvýšení nájmu musí být provedeno podle pravidel, musí obsahovat veškeré náležitosti a zejména pak několik základních informací. Zvyšování tzv. stále ještě regulovaného nájmu se provádí stejným způsobem a zároveň v souladu s vyhláškou ministerstva. Např. v Praze je možné současnou vyhlášku, a tedy i výši nájmu, nalézt na webových stránkách příslušných městských úřadů. A kde případně hledat pomoc?

124489-1100x618.jpg Celá galerie 3 Zdroj: archiv redakce

Majitel nemůže poslat a nebo vhodit do schránky „kus papíru“, na kterém bude napsáno, že se nájem od příštího měsíce zvedá o takovou a takovou částku. Oznámení „musí obsahovat zdůvodnění, že byla řádně stanovena výše nájemného na základě maximálního přírůstku měsíčního nájemného“. Tak zní zákon.

Oznámení musí mít formu. Kde hledat odbornou pomoc?

Dále by mělo oznámení obsahovat informace o započítané ploše bytu, o tom, kolik se platí za metr čtvereční obytného prostoru, zdali je k bytu balkon, komora či sklep, které mají poloviční sazbu, stejně jako skutečnost, jedná li se o byt ke standardnímu užívání, čili dřívější byty první a druhé kategorie, nebo o byt se sníženou kvalitou, což jsou byty odpovídající dřívějšímu označení třetí nebo čtvrté kategorie. Popis bytu, na který se zdražení nájmu vztahuje, musí také obsahovat informace o jeho vybavení. Tím bývá např. kuchyňský nábytek, elektrospotřebiče, topení atp. Toto vybavení majitel bytu nájemníkovi dává nájmem k užívání a nájemník za něj platí a ve smlouvě, stejně jako v případném oznámení o zvyšování nájmu, by mělo být uvedeno kolik. Vzor takového oznámení je možné získat na internetových stránkách ministerstva pro místní rozvoj.

Velká inspirativní fotogalerie ložnic

Pokud se nájemník se svým majitelem dostane  do konfliktu v těchto věcech a neví-li si rady, pak může využít služeb poradny Sdružení nájemníkům.

Jaroslav Zákolanský
Foto archiv redakce
20.8.2007 12:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist