Magický netřesk, blesková bylina

Blesk do domu ne – třeskne, pokud posázíte jeho střechu zeleným netřeskem.Už ve starověku tomu lidé věřili a chránili se tak před důsledky bouřkového běsnění. Dokonce Karel Veliký nakázal pěstování netřesku na střechách císařským výnosem

125580-1100x618.jpg Celá galerie 4 Zdroj: archiv redakce

A pokud tomu nevěříte, tak alespoň vpusťte několik nakrájených dužnatých lístků netřesku na talířek se salátem či do domácí lékárničky. Svým chladivým gelem uspíší hojení popálenin či štípnutí hmyzem, bojuje proti bradavicím.

Nejen „kouzla“

Netřesky ( Sempervivum), velice staré kulturní rostliny, patří do čeledi tlusticovitých a svým vzhledem do jen stvrzují. Jsou to statné masité byliny s přízemními růžicemi většinou lysých listů. Aby se jim dobře dařilo, potřebují velice málo. Jen slunné a suché místo – milují sluneční úpal a za odměnu se krásně vybarvují do červena. Pokud jim přidáte výživnou půdu, rychleji porostou, ale na úkor vybarvení, kompaktnosti, kvetení a odolnosti. Velice krásně se vyjímají na skalkách a kamenných zídkách, protože dokáží prorůstat jednotlivé škvíry a pohledově stmelovat kameny v jeden objekt.

Velká inspirativní galerie rostlin

Netřesky se množí lehce pomocí dceřiných růžic, jež se rozrůstají kolem matečné rostliny. Ze středu starší dužnaté růžice občas vyroste vzpřímená lodyha, vysoká i půl metru a porostlá vejčitě kopinatými lístky. Na vrcholu se rozvine květenství jednotlivých vijanů, skládajících se z 5 – 15 kvítků růžové až červenofialové barvy. Po odkvětu celá rostlina odumírá.

Jindřiška Kodičková
Foto Jindřiška Kodičková

23.7.2008 12:03

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist