Ten, kdo má židli, prostě bydlí…

Pohodová atmosféra se bez dobrého posezení prostě neobejde. Židle spolu se stolem tvoří nerozlučnou dvojici. Víte, že si přesto si můžete židle pořídit také jednotlivě? Každou jinak tvarovanou nebo barevnou, ale v jednotném designu! Tak si pojďte s těmito pohyblivými kousky nábytku trochu hrát.

obr.1_casa-bella_alfa-7.jpg-1100x618.jpg Celá galerie 26 Zdroj: Casa Bella

Počet židlí se většinou řídí počtem členů domácnosti a případných hostů. Do menší kuchyně se hodí židle bez područek a s nižším opěrákem. Do prostorných jídelen si můžete pořídit „skorokřesla“, tzn. židle pohodlné s vysokým opěradlem i opěrkami pod ruce. Při nákupu je tedy důležité myslet na vzhled, dostatek místa i pohodlí.

K sezení svádí elegantní křivky a měkké polstry

Židle už nebývají tak „strohé“, jako tomu bylo za časů našich babiček. Přestože stále najdeme v obchodech výrobky dřevěné, nechybějí ani ty z kovu nebo plastu. Jejich sedáky i opěráky jsou všelijak ergonomicky tvarované, aby se zajistilo co nejpohodlnější sezení.

Kožené židle jsou elegantní

Výrobci usilují o to, aby se vám sedělo co nejlépe, proto židle bývají často alespoň zčásti čalouněné. To by se mělo zvláště u kuchyňských židlí snadno udržovat. Často se k tomu účelu používají koženka nebo příjemnější ekokůže (textilní kůže), případně pravá kůže. Jedná se o povrch, který dodá zvláštně modernímu interiéru elegantní šmrnc. Ale dejte pozor, aby výsledný dojem nebyl příliš funkční a kancelářský.

Aby židle nepřekážely

Při nákupu myslete na to, aby židle u stolu dobře vypadaly nejen z designového hlediska, ale také z pohledu velikosti a výšky. Nejlepší je, když si sezení můžete osobně vyzkoušet. Každý z nás totiž preferuje jiné vlastnosti, ať už jde o materiál, hloubku sedu, výšku sedáku nebo opěráku. Sedák by měl být ve výšce zhruba 45 centimetrů nad zemí. Stejně tak by měl být i široký.

Kolem stolu musíte mít dostatek místa nejen proto, aby si nohy židlí při odsouvání nepřekážely, ale abyste s nimi vůbec mohli hýbat. Minimální plocha, kterou k tomu potřebujete je 55 x 55 centimetrů. Nedávejte tedy stůl příliš ke zdi nebo před skříňky se šuplíky a otvíracími dvířky. Židle jsou prostě nábytek, s nímž potřebujete snadno a často manipulovat.

 

 

29.12.2021 10:16 | autor: Ivana Kukalová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist